Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine, ktorý si pripomíname každoročne 4. februára, predstavila Európska komisia a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) prvé onkologické profily jednotlivých krajín.
Profily sa uverejňujú v rámci európskeho registra nerovností v oblasti onkologických ochorení dostupného pre všetky členské štáty EÚ, Nórsko a Island.
Na čele rebríčka úmrtnosti na onkologické ochorenia je s najvyššou mortalitou Maďarsko, Chorvátsko a Slovensko.
Najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu v rámci EÚ zostáva rakovina pľúc. Na Slovensku dominuje kolorektálny karcinóm, rakovina pľúc, prsníka, pankreasu a prostaty.
V miere úmrtnosti na rakovinu existujú veľké rozdiely medzi krajinami EÚ aj v rámci nich.
Ako uviedlo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, čiastočne to možno vysvetliť odlišnou mierou vystavenia rizikovým faktorom vzniku rakoviny, ale tiež rozdielom v schopnosti systémov zdravotnej starostlivosti poskytovať včasný a bezplatný prístup k včasnej diagnostike, ku kvalitnej starostlivosti o onkologických pacientov a k liečbe rakoviny.
Profily ukazujú, že identifikácia výziev a výmena najlepších postupov medzi členskými štátmi môžu krajinám pomôcť pri riešení nerovností v oblasti onkologických ochorení.
Onkologický profil Slovenska
- Výdavky na zdravotníctvo predstavovali na Slovensku v roku 2020 približne 7,2 % HDP (celoeurópsky priemer bol na úrovni 10,9 % HDP).
- Priemerná dĺžka života pri narodení bola na Slovensku v roku 2020 približne 76,9 rokov (celoeurópsky priemer bol na úrovni 80,6 rokov).
- Podiel populácie staršej ako 65 rokov bol na Slovensku v roku 2020 približne 17,1 % (celoeurópsky priemer bol na úrovni 20,8%).
- Miera výskytu rakoviny bola na Slovensku v roku 2020 približne 596 osôb na 100 000 obyvateľov (celoeurópsky priemer bol 569 osôb na 100 000 obyvateľov).
- Úmrtnosť na rakovinu bola na Slovensku v roku 2019 približne 293 osôb na 100 000 obyvateľov, pričom celoeurópsky priemer bol 247 osôb na 100 000 obyvateľov. Slovensko je v počte úmrtí na rakovinu na 3. mieste po Chorvátsku a Maďarsku.
- Úmrtnosť na rakovinu v SR je jednou z najvyšších v celej EÚ, úmrtnosť mužov bola viac ako 25 % vyšší ako priemer EÚ, u žien je tento údaj o 15 % vyšší ako priemer EÚ.
- Miera výskytu rakoviny na Slovensku prevyšuje priemer EÚ, ob...
Zostáva vám 85% na dočítanie.