Za nedostupnosťou liekov je aj ich reexport do zahraničia. Upozorňujú na to riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček aj Slovenská lekárenská komora.
Podľa viceprezidentky komory Miroslavy Snopkovej ide najmä o onkologické lieky či lieky na zrážanlivosť krvi. Lekárnici upozorňujú, že napriek zmene legislatívy, ktorá sprísnila pravidlá na vývoz liekov, reexport naďalej vnímajú ako problém.
Legislatíva
„Legislatívna úprava z roku 2017 zaviedla viacero opatrení proti nedostupnosti liekov, vrátane tzv. emergentného systému alebo možnosti reexportu liekov distribútorom iba so súhlasom držiteľa registrácie. Vymožiteľnosť práva v prípade jeho porušenia je však problematická,“ ozrejmil pre TASR Potúček.
Snopková priblížila, že najčastejšie sa vyvážajú lieky, ktoré majú všeobecne vyššiu cenu, alebo sú pre cenovú reguláciu na slovenskom trhu lacnejšie než v zahraničí.
„Reexport sa dotýka liekov z rôznych terapeutických oblastí, najčastejšie sa však jedná o cytostatiká, imunosupresíva, imunoglobulíny, antidiabetiká a antipsychotiká,“ vymenoval Potúček.
Snopková doplnila, že ide aj o biologické alebo biosimilárne lieky, pretože majú vyššiu obstarávaciu cenu.
Regulácia
Slovenská lekárenská komora podľa Snopkovej pracuje na tom, aby sa situácia s reexportom intenzívne riešila.
„Nikdy nedokážete trh nastaviť úplne tak, že by ste to absolútne odstránili. Trh si pravdepodobne vždy nájde spôsob, ako si s reguláciami poradí,“ dodala.