Ide o hypertermickú intraperitoneálnu chemoterapiu. Táto špecifická liečebná metóda založená na priamom podaní chemoterapie do brušnej dutiny dokáže u vybraných diagnóz výrazne predĺžiť a skvalitniť život onkologických pacientov. V žilinskej nemocnici liečbu poskytujú od roku 2010 a do dnešného dňa ju podali už v rámci 84 operačných výkonov.
Indikácia
Ako priblížil primár chirurgického oddelenia FNsP Žilina Juraj Váňa, hypertermická intraperitoneálna chemoterapia je indikovaná len pre špecifické nádorové ochorenia, pri ktorých nie je účinná systémová chemoterapia.
„Sú to najmä zhubné nádory slepého čreva, tiež varianty nádorov na vaječníku či primárne zhubné nádory pobrušnice. Každú diagnózu spolu s celkovým zdravotným stavom dôkladne zhodnotíme a ak je pacient vhodným kandidátom, ktorému môže liečba pomôcť, v niektorých prípadoch dokážeme jeho život predĺžiť o dlhé roky,“ uviedol primár žilinskej chirurgie s tým, že je rovnako veľmi dôležité, v akom štádiu a fáze lekári liečbu použijú.
„Tento rok sme odoperovali 12 pacientov, ďalších šesť máme na čakačke. Žiadateľov je omnoho viac, no len približne polovica z nich môže z výkonu skutočne profitovať. Žiaľ, prichádzajú k nám aj pacienti, ktorým už pomôcť nedokážeme, prípadne ktorým táto metóda nie je určená. Bolo by nesprávne, aby sme im dávali planú nádej,“ doplnil primár Váňa.
Preplach
Jedinečná liečebná metóda HIPEC predstavuje intenzívny preplach brušnej dutiny kombináciou cytostatík pri presne stanovenej teplote. Priamemu podaniu chemoterapie predchádza podľa slov operatéra a sekundárneho lekára oddelenia chirurgie FNsP Žilina Michala Žáčeka komplexné a rozsiahle odstránenie nádorových hmôt.
„Samotná operácia je viacfázová, je pomerne náročná a trvá približne šesť až 12 hodín. V jej prvej časti najprv chirurgicky odstránime nádorové masy a až potom nasleduje samotná procedúra HIPEC. Dutinu brušnú preplachujeme pri teplote 42 °C, pri ktorej dochádza k likvidácii mikroskopických nádorových ložísk a zničeniu uvoľnených aj okom neviditeľných zhubných buniek,“ priblížil M. Žáček.
Zdôraznil, že pred, počas a po operácii pracuje s pacientom multidisciplinárny tím zdravotníkov. „Liečba je v koordinácii s celými kolektívmi lekárov na onkológii, anestéziológii a intenzívnej medicíne, rádiológii, spolupracujeme s internistami, v pooperačnom období s rehabilitačnými pracovníkmi. Je to skvelá tímová práca,“ vyzdvihol kooperáciu M. Žáček.