Rakovinu prostaty je možné zdediť po predkoch, odborníci už poznajú zodpovedné gény.
Informovala o tom Česká televízia ČT24 na svojej stránke.
Vedcom sa postupne darí odhaľovať gény a mutácie zodpovedné za karcinóm prostaty.
Výsledky ich štúdie možno využiť na včasnú diagnostiku tejto choroby i pri voľbe čo najúčinnejšej liečby.
Citovala ČT24 dekana 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a člena výboru Českej urologickej spoločnosti Mareka Babjuka zo 68. výročnej konferencie Českej urologickej spoločnosti v Olomouci.
Výskum genetického vplyvu
„Doteraz sme vedeli, že u mužov, ktorí majú dvoch a viacerých priamych príbuzných, ktorí na rakovinu prostaty ochoreli, je vysoká pravdepodobnosť výskytu ako u nich, tak u ďalších potomkov. Teraz sa nám postupne darí odhaľovať jednotlivé gény a ich mutácie, ktoré túto chorobu spôsobujú,“ uviedol Marek Babjuk.
Podľa Českej televízie vďaka výskumu genetického vplyvu bude možné lepšie zacieliť plošný skríning rakoviny prostaty.
V prípade pozitívneho nálezu môžu lekári zvoliť najúčinnejší variant liečby podľa jednotlivých génov.
Testovanie na prítomnosť špecifických génov z krvi je podľa odborníkov stále v začiatkoch, avšak do budúcna bude hrať v boji s rakovinou prostaty zásadnú úlohu.
Jedným z génov spájaných s rakovinou prostaty je takzvaný BRCA2 gén, ktorého mutácia u žien spôsobuje rakovinu prsníka.
Nádory prostaty
„Pri rakovine prostaty nie je však situácia taká jednoznačná. Génov, ktoré sa môžu s rakovinou spájať, je viac. Čo však vieme, je, že u pacientov, ktorí majú ochorenie v rodine, sa rakovina môže objaviť výrazne skôr, už medzi 40. a 50. rokom. A spravidla býva nádor aj agresívnejší, čo znemožňuje bežný liečebný postup,“ interpretovala slová Mareka Babjuka ČT24 na svojom webe.
Podľa predsedu Českej urologickej spoločnosti ČLS JEP Romana Zachovala, sa nádory prostaty zvyčajne týkajú mužov po päťdesiatke a spočiatku sa nijako neprejavujú (sú asymptomatické).
„Približne 70 percent týchto nádorov rastie pomaly, ale keď už sa ohlási ťažkosťami, môže byť na kompletné odstránenie neskoro. To sa týka asi dvadsiatich percent pacientov,“ dodal.
Odborníci upozorňujú, že pravidelné vyšetrenie mužov v rizikovej skupine by umožnilo skorý záchyt nádorov. Zdravotný systém by tak ušetril milióny korún za liečbu, ktorá nasleduje v prípade rozšírenia nádoru z prostaty.
„Rakovinu prostaty môžu muži podľa odborníkov zdediť po predkoch. Dedičný základ má približne desatina prípadov, pričom zasiahnutí muži týmto typom karcinómu trpia skôr, než je v populácii obvyklé, a nádory sú agresívnejšie,“ citovala urológov ČT24.