Národná transfúzna služba (NTS) eviduje nízky stav zásob krvných skupín 0- a B-. Okrem toho je situácia so zásobami krvi stabilná. Pre TASR to potvrdila projektová manažérka NTS SR Martina Frigová.
"Vo všeobecnosti platí, že v prípade poklesu počtu darcov krvi na našich pracoviskách prejaví sa to ako prvé na poklese stavu zásob negatívnych krvných skupín. Je to tak preto, lebo negatívne krvné skupiny má len 15 percent populácie," vysvetlila Frigová.
Zásoby krvi
Stav zásob krvi podľa jej slov ovplyvňuje aj stúpajúca krivka chorobnosti darcov. Poukazuje na obdobie respiračných ochorení, začínajúce sa chrípkové obdobie a stúpajúcu chorobnosť na ochorenie COVID-19.
"Každý darca je po darovaní krvi upozornený, že v prípade zmeny zdravotného stavu je povinný túto skutočnosť nahlásiť na odberné centrum, kde daroval krv, a krvné prípravky od takéhoto darcu sa automaticky biologicky znehodnocujú," doplnila.
Frigová pripomenula, že v pondelok (24. 10.) sa začína kampaň Študentská kvapka krvi, ktorá potrvá do 18. novembra.
"Veríme, že kampaň osloví množstvo mladých ľudí, ktorí prídu darovať krv a pomôžu tak zabezpečiť optimálne zásoby krvných prípravkov, avšak hlavne pomôžu zachrániť ľudské životy," skonštatovala.
Kto môže darovať krv
Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace.
Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk. Objednať sa na odber možno aj online na webe či prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Na pracoviskách Národnej transfúznej služby naďalej platia opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19. "Darcovi je zmeraná telesná teplota, vydezinfikuje si ruky, vyplní checklist," priblížila Frigová.
Národná transfúzna služba zároveň odmietla medializované informácie, že darovaná krv nie je testovaná na vírus HIV.
"Krv od každého darcu krvi na Slovensku je testovaná v súlade s platnými právnymi predpismi aj na vírus HIV," ozrejmila Frigová.