Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu upozornila, že Pakistanu hrozí po rozsiahlych záplavách aj vypuknutie epidémií rôznych infekčných chorôb. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Hladiny rozvodnených tokov a voda na zaplavených územiach začali tento týždeň opadať, ale mnohí vysídlení – teraz žijúci v stanoch a provizórnych táboroch – čoraz viac čelia hrozbe gastrointestinálnych infekcií, horúčky dengue a malárie, ktoré sú na vzostupe. Špinavé a stojaté vody sa stali živnou pôdou pre komáre, upozornila WHO.
Bezprecedentné monzúnové dažde a následné záplavy zabili od polovice júna v Pakistane 1545 ľudí, zaplavili milióny árov pôdy a postihli 33 miliónov ľudí. Pri záplavách zahynulo 552 detí.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vo svojom vyhlásení uviedol aj to, že v Pakistane bolo úplne alebo čiastočne poškodených takmer 2000 zdravotníckych zariadení. Vyzval preto darcov na pomoc postihnutým regiónom.
Pakistanský premiér Šehbáz Šaríf odcestoval v sobotu do New Yorku, aby sa zúčastnil na Valnom zhromaždení OSN - prvom, ktoré sa od vypuknutia pandémie uskutoční prezenčne.
Šaríf chce túto príležitosť využiť, aby požiadal medzinárodné spoločenstvo o ďalšiu pomoc pri odstraňovaní následkov prírodnej katastrofy, ktorá postihla jeho štát.
Pred svojím odchodom do New Yorku Šaríf vyzval filantropov a humanitárne agentúry, aby darovali detskú výživu pre pakistanské deti, ako aj prikrývky, oblečenie a potraviny pre ďalšie obete záplav, pričom zdôraznil, že táto pomoc "je zúfalo potrebná".