Urológovia z FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica školia lekárov z Urologickej kliniky Semmelweisovej univerzity v Budapešti, kde ako v prvej nemocnici v Maďarsku zakúpili v roku 2022 robotický systém da Vinci.
Informovala o tom hovorkyňa banskobystrickej nemocnice Ružena Maťašeje.
Proktor
„Pre zapojenie týchto systémov do praxe je nutné, aby maďarskí kolegovia robili prvé operácie pod kontrolou certifikovaného školiteľa – proktora,“ spresnila.
Ako pokračovala, vlani bolo Centrum robotickej chirurgie nemocnici v Banskej Bystrici pre svoje nadštandardné skúsenosti a kvalitu akreditované ako European Proctoring and Observation Center, čo je vlastne európske referenčné centrum pre robotické výkony v urológii pre strednú Európu.
Hlavným garantom je MUDr. Jozef Babeľa PhD., ktorý bol aj proktorom pri prvých operáciách profesora Pétra Nyirádyho v Budapešti a kliniku navštívil v priebehu posledných mesiacov dvakrát.
Podľa Ruženy Maťašeje je zaujímavosťou, že na ramená robota boli napojené naraz dve ovládacie konzoly, čo umožnilo operovať obom lekárom súčasne a kedykoľvek prevziať operáciu proktorom, alebo ukazovať priamo v operovanom teréne ďalšie kroky, ktoré má školený lekár urobiť.
Moderná metodika a prvé operácie
„Som veľmi rád, že môžeme zúročiť dlhoročné skúsenosti a ich odovzdaním pomôcť našim susedným kolegom pri zavedení modernej metodiky. Pôsobisko profesora Nyirádyho je najstaršou urologickou klinikou v Európe a je pre nás preto veľkou cťou, že si ako školiteľa vybrali naše centrum.
Zároveň sme nadviazali nové priateľstvá a vytvorili si ďalšie možnosti spolupráce v oblasti urológie na oboch stranách,“ uviedol vedúci centra roboticky asistovanej chirurgie MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý je zároveň prednostom Urologickej kliniky SZU.
Profesor Nyirády s kolegami navštívil pred pár dňami aj pracovisko v Banskej Bystrici, kde už samostatne operovali prvých pacientov s karcinómom prostaty.
„Sme Stredoeurópania, máme veľmi podobné problémy, máme podobné nemocnice, podobných pacientov a rozumieme si lepšie, ako keby nás školil niekto z inej krajiny. S kolegami z banskobystrického centra sme viac než len susedia, sme aj priatelia. Bolo pre mňa veľkou výhodou, keď mi mal kto počas prvých výkonov poradiť a zároveň mi odovzdať tipy a triky, ktoré oni počas dlhej praxe nazbierali,“ priblížil svoje dojmy profesor Nyirády.
Výsledkom je aj spolupráca pri rozbehnutí roboticky asistovaných operácií na konečníku, na ktoré sa pod odborným vedením ďalšieho z certifikovaných školiteľov z centra v Banskej Bystrici MUDr. Ladislava Šinkoviča, PhD., MBA. pripravujú chirurgovia nielen zo Semmelweisovej univerzity ale aj z Národného onkologického inštitútu v Budapešti, ako aj kolegovia z Poľska.
Centrum robotickej chirurgie
V Centre robotickej chirurgie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, od jeho založenia v roku 2011, vykonali viac ako 4 000 roboticky asistovaných výkonov.
Od roku 2021 má centrum dva operačné roboty 4. generácie daVinci X. V poslednej dobe vykonávajú už viac ako 500 robotických výkonov ročne.
„Približne 75% výkonov je urologických, zvyšok tvoria robotické výkony v chirurgii, gynekológii a krčnom lekárstve,“ spresnila Ružena Maťašeje.
Dodala, že hlavnou operačnou diagnózou je karcinóm prostaty, kde bolo urobených približne 2 300 roboticky asistovaných radikálnych prostatektómií.
„Centrum za účelom vzdelávania sa už navštívili kolegovia z viacerých európskych krajín,“ uzavrela hovorkyňa.