Aktuálny prieskum Iniciatívy 1000 dní v spolupráci so Slovenskou pediatrickou spoločnosťou ukázal, že na Slovensku je vo veku šesť mesiacov dojčených ešte 53 percent detí. Aj keď je dojčenie najlepší možný spôsob výživy dojčiat, 55 percent z nich zároveň od 4. mesiaca ochutnáva pevnú stravu. Vďaka tomu sa deti stretávajú s potenciálnymi alergénmi v období tzv. imunologického okna, čo je obdobie, kedy organizmus dieťaťa najlepšie toleruje alergény v strave a vytvára si tak lepšiu imunitu a odolnosť voči alergénom do budúcna.
„Imunologické okno nastáva zhruba medzi 17. až 24. týždňom života dieťaťa. Ide o jedinečné obdobie, kedy môžu dojčatá začať ochutnávať pevnú stravu. Najnovšie vedecké poznatky preukázali, že tento postup pomáha správne utvárať ich imunitné reakcie a znižuje neskoršiu precitlivenosť na alergény. V žiadnom prípade nejde ešte o náhradu dojčenia či mliečnej stravy, ale o ochutnávanie malého množstva základných potravín: ovocia, mäsa a zeleniny. Dieťa by sa malo stretnúť, vo vhodnej forme, aj s potenciálnymi alergénmi, ktoré sme deťom v tomto veku kedysi neodporúčali,“ vysvetľuje doc. MUDr. Milan Kuchta, CSc., predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti.
Porovnanie
Tohtoročný prieskum ukázal, že situácia v oblasti dojčenia sa na Slovensku od minulého roka výrazne nezmenila. Po prepustení z pôrodnice je dojčených priemerne 81 percent detí a vo veku 6 mesiacov ešte asi polovica z nich, čo sú veľmi podobné výsledky ako vlani.
Najviac detí je v pol roku dojčených v Banskobystrickom (58 percent) a Bratislavskom (64 percent) kraji. Slovenské deti v percentuálnom vyjadrení dojčenia zaostávajú za českými, kde pri odchode z pôrodnice je dojčených 90 percent detí a v šiestich mesiacoch 63 percent.
Svetový týždeň dojčenia
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa spolu s viac ako 120 organizáciami celého sveta zapojila do kampane Svetový týždeň dojčenia, ktorú organizuje Svetová aliancia pre dojčenie.
Táto kampaň je považovaná za jednu z najväčších spoločných kampaní medzinárodných organizácií ako WHO a Unicef, propagujúcich výhody dojčenia.
Svetový týždeň dojčenia sa každoročne oslavuje od roku 1991. Vo väčšine krajín sa Svetový týždeň dojčenia oslavuje každý 1. až 7. august.
Európska nadácia pre starostlivosť o novorodencov upozornila na najzraniteľnejšiu skupinu novorodencov - predčasne narodené deti a novorodencov odkázaných na intenzívnu lekársku starostlivosť. Hoci profitujú z dojčenia ešte viac ako ich rovesníci narodení v termíne, sú menej dojčení.
Ako vysvetľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, dôvody sú rôzne a za posledné dva roky sa tento rozdiel ešte zväčšil.
„Miera dojčenia počas pandémie COVID-19 výrazne klesla, najmä na jednotkách intenzívnej starostlivosti o novorodencov a ešte viac v krajinách so všeobecne nízkou mierou dojčenia. Teraz je kľúčové obnoviť mieru dojčenia na úroveň pred pandémiou a posilniť kapacitu systémov podpory dojčenia s cieľom chrániť, propagovať a podporovať dojčenie, najmä v kritických prostrediach, ako sú nemocnice. Vlády, zdravotnícke systémy, zamestnávatelia a komunity zohrávajú v tomto kontexte dôležitú úlohu, pretože ak sú informovaní, vzdelaní a splnomocnení, sú schopní poskytnúť a udržiavať prostredie priaznivé pre dojčenie pre ženy a rodiny v postpandemickom svete," uviedla komora.