Viac než 14 percent svetovej populácie sa nakazilo lymskou boreliózou, najbežnejším ochorením prenášaným kliešťami.
Stredná Európa má najvyššiu mieru infekcie (20 percent prípadov), zatiaľ čo najviac ohrození sú muži vo veku nad 50 rokov žijúci na vidieku.
Borrelia burgdorferi
TASR správu prevzala v utorok z agentúry AFP, odvolávajúcej sa na výsledky štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise BMJ Global Health.
S cieľom zistiť, aká bežná je lymská borelióza na celom svete, vedci zhromaždili údaje z 89 štúdií.
Baktériu Borrelia burgdorferi (Bb), ktorá toto ochorenie spôsobuje, našli v krvi 14,5 percenta z celkového počtu takmer 160 000 účastníkov štúdie.
"Ide o najkomplexnejšie a najaktuálnejšie systematické posúdenie celosvetovej" prevalencie choroby, uviedli vedci.
Po strednej Európe bol najvyšší výskyt protilátok zistený vo východnej Ázii (15,9 percenta), západnej Európe (13,5 percenta) a východnej Európe (10,4 percenta). Medzi regióny s najnižšou mierou prípadov patrí Karibik.
Najrizikovejší
Predchádzajúci výskum ukázal, že prevalencia chorôb prenášaných kliešťami sa za posledných 12 rokov zdvojnásobila. Dôvodom sú dlhšie a suchšie letá v dôsledku klimatickej zmeny, migrácia zvierat, strata biotopov a "čoraz častejší kontakt s domácimi zvieratami", uviedla štúdia.
Podľa autorov štúdie sú najviac vystavení riziku uštipnutia infikovaným kliešťom farmári a pracovníci, ktorí sú v kontakte s hostiteľskými zvieratami, ako sú psy a ovce.
Vedci zároveň upozornili, že údaje môžu byť skreslené v regiónoch, kde je lymská borelióza endemická, pretože zdravotníci tam častejšie vykonávajú pravidelné testy na zistenie protilátok v porovnaní s regiónmi, kde je borelióza menej bežná.
Ochorenie je zriedkavo smrteľné. Prejavuje sa vyrážkou a príznakmi podobnými chrípke, ako sú bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy či nevoľnosť.