Opičie kiahne. Toto vírusové zoonotické ochorenie v poslednej dobe zamestnáva epidemiológov a virológov na celom svete. Odkedy sa prvé prípady opičích kiahní objavili začiatkom mája vo Veľkej Británii, ich prípady vo svete narastajú.
Zatiaľ čo opičie kiahne vyvolávajú vo svete unavenom pandémiou obavy, niektorí vedci v Afrike majú déjà vu.
Ako povedali pre vedecký časopis Science, ďalšia zanedbávaná tropická choroba chudobných sa dostáva do pozornosti až potom, čo začne infikovať ľudí v bohatých krajinách.
„Je to, ako keby dom vášho suseda horel a vy iba zatvoríte okno a poviete, že je to v poriadku,“ povedal pre Science epidemiológ z Kamerunu Yap Boum. Teraz sa oheň šíri.
Podľa neho, ide o vôbec najväčšie prepuknutie mimo Afriky a sústreďuje sa medzi mužmi, ktorí majú pohlavný styk s mužmi, čo je fenomén, aký tu ešte nebol.
Vedci sa teraz snažia pochopiť, ako sa vírus šíri a ako ho zastaviť a venujú novú pozornosť dlhodobým skúsenostiam Afriky s touto chorobou.
„Dosiaľ sa nepodarilo jednoznačne stanoviť, čo presne je rezervoárom vírusu opičích kiahní. Vírus opičích kiahní sa prenáša zo zvierat, najmä z hlodavcov, a z človeka na človeka môže sa preniesť, ak dôjde ku kontaktu s léziami, telesnými tekutinami, kvapôčkami dýchacích ciest a kontaminovanými materiálmi (napr. podstielka),“ uviedol pre Zdravotnícke noviny vedúci Odboru imunizácie Úradu verejného zdravotníctva SR MUDr. Ivan Bakoss.
Ako dlho chránia vakcíny proti pravým kiahňam, aj proti opičím? Ako rýchlo by dokázal Úrad verejného zdravotníctva SR, v prípade podozrenia na toto ochorenie u nás vzorku vyhodnotiť?
Začiatkom júna sa na globálnej výskumnej konzultácii, ktorú zvolala Svetová zdravotnícka organizácia zišlo virtuálne viac ako 500 svetových odborníkov, aby prediskutovali medzery v poznatkoch a priority výskumu opičích kiahní vzhľadom na nedávne prepuknutia choroby v endemických aj neendemických krajinách. K akým záverom dospeli?
Zostáva vám 78% na dočítanie.