Duševné zdravie a zvlášť samovraždy sú pre nás stále veľkým tabu. Mnohí túto tému v rozhovoroch zľahčujú, niektorí vtipkujú v nesprávny moment. Určite je potrebné venovať pozornosť fyzickému zdraviu, no na mentálne často zabúdame.
Vlani následkom samovraždy zomrelo na Slovensku 489 ľudí, najviac vo veku 40 až 49 rokov, prevažne s ukončeným stredoškolským vzdelaním, 85 percent tvorili muži. O samovraždu sa pokúsilo až 656 ľudí, najmä vo veku 20 až 29 rokov.
Najmenej samovrážd bolo na východnom Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach Ladislava Šustová.
Ako uviedol portál worldpopulationreview.com, možno je prekvapujúce, že mnohé z najproblémovejších krajín sveta majú pomerne nízku mieru samovrážd. Napríklad Afganistan za tento rok reportoval štyri samovraždy na sto tisíc ľudí, Irak tri a pol a Sýria iba dve.
„Nie je jasné, či štatistiky samovrážd v týchto krajinách odrážajú tie spáchané kvôli problémom duševného zdravia a smrteľným chorobám (ktoré sú vo väčšine sveta hlavnými dôvodmi samovraždy), alebo zahŕňajú samovraždy spáchané ako súčasť pokračujúcich konfliktov v týchto krajinách,“ spresnil portál worldpopulationreview.com.
V ktorých krajinách sú samovraždy vážnym problémom? Napríklad japonskí muži majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že spáchajú samovraždu, ako ich ženské náprotivky, obzvlášť po rozvode.
Tlak a neúspech
Podľa worldpopulationreview.com, celkové počty samovrážd v Japonsku ho síce umiestňujú mimo top 10, avšak samovražda je tam napriek tomu vážnym problémom.
V Japonsku býva hlavnou príčinou úmrtí mužov vo veku 20 až 44 rokov a u žien vo veku 15 až 34 rokov. Vláda aktívne zasahuje do zníženia rizika samovrážd, najmä medzi zraniteľnými skupinami obyvateľstva.
...Zostáva vám 85% na dočítanie.