Väčšina ľudí, ktorí v Izraeli dostali tretiu dávku vakcíny proti covidu-19 od spoločností Pfizer a BioNTech, pociťovala rovnaké či miernejšie vedľajšie účinky ako po druhej dávke.
S odvolaním sa na prvé výsledky izraelského prieskumu o tom napísala agentúra Reuters.
Izrael zhruba pred desiatimi dňami začal ponúkať tretiu posilňujúcu dávku vakcíny osobám starším ako 60 rokov. Tento krok má pomôcť spomaliť šírenie vysoko nákazlivejšej mutácie delta.
Najväčšia izraelská zdravotná poisťovňa Klalit v nedeľu informovala, že tretiu dávku vakcíny obdržalo 240-tisíc jej klientov. Zhruba 4 500 ľudí, ktorí boli očkovaní treťou dávkou medzi 30. júlom a 1. augustom, bolo zapojených do prieskumu.
88 percent respondentov uviedlo, že sa v priebehu niekoľkých dní po podaní tretej dávky "cítili rovnako alebo lepšie" než po druhej dávke.
31 percent respondentov hlásilo reakciu, a to najčastejšie bolesť v mieste vpichu. Zhruba 0,4 percenta respondentov mala problém s dýchavičnosťou. Lekársku pomoc kvôli jednému alebo viacerým vedľajších účinkov vyhľadalo jedno percento opýtaných.
Ran Balicer, ktorý v poisťovni Klalit vedie program inovácií, uviedol, že hoci výsledky sú ešte len predbežné a zakladajú sa na hláseniach očkovaných, ponúkajú porovnanie s druhou dávkou.
"Ukazuje sa, že vo väčšine prípadov je to pri druhej dávke rovnaké alebo miernejšie," povedal.
"Hoci zatiaľ nemáme dlhodobú štúdiu účinnosti a bezpečnosti tretej posilňujúcej dávky, pokiaľ ide o riadenie osobných rizík u akejkoľvek osoby vo veku 60 a viac rokov, tieto zistenia naďalej poukazujú na prospešnosť súčasnej imunizácie, spolu s opatrným správaním dospelých a vyhýbaním sa zhlukovaniu v uzavretých priestoroch," dodal.