Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) boli najspokojnejší v Žilinskom a Košickom kraji.
Medzi najlepšie hodnotené za rok 2021 patrí aj Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica, Národný onkologický ústav Bratislava, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb či Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice.
Informovala o tom hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.
„Pozitívne bol hodnotený prístup lekárov a personálu, negatívne najmä strava a ubytovanie. Vyplýva to z prieskumu spokojnosti hospitalizovaných pacientov, ktorý každoročne realizuje Všeobecná zdravotná poisťovňa,“ spresnila.
Poistenci VšZP ohodnotili šesť typov ústavných zdravotníckych zariadení známkami od 1 do 5. Tento rok dosiahli priemernú známku 1,56.
Najlepší a najhorší
Podľa Evy Peterovej, oproti vlaňajšku, kedy bolo hodnotenie na úrovni 1,59, nastalo mierne zlepšenie. „Najlepšie dopadli špecializované ústavy srdcovo-cievnych chorôb so známkou 1,21 a špecializované ústavy - onkologické ústavy so známkou 1,31. Naopak, najhoršie ohodnotené boli štátne univerzitné a fakultné nemocnice,“ doplnila.
V kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice dostala najvyššiu známku od poistencov VšZP Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica. Tesne za ňou sa umiestnila Univerzitná nemocnica Martin a Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina.
„Medzi všeobecnými nemocnicami patrí prvá priečka Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica. Prvú trojku tvorí aj Železničné zdravotníctvo Košice a Nemocnica Svätého Michala v Bratislave,“ prezradila Eva Peterová.
Medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami sa najlepšie umiestnil Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch a Národný endokrinologický a diabetologický ústav Ľubochňa, n. o.
Podľa hovorkyne VšZP, na základe výsledkov hodnotenia špecializovaných ústavov srdcovo-cievnych chorôb sa všetky tri umiestnili na najvyššej priečke: Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (1,17), Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice (1,19) a Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (1,28).
Zo špecializovaných onkologických ústavov je najlepšie hodnotený Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave (1,21), Národný onkologický ústav Bratislava (1,27) a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach (1,34).
Ostatné zdravotnícke zariadenia
V kategórii ostatných zdravotníckych zariadení zaradených do prieskumu získalo najvyššie hodnotenie poistencov ORL Humenné, Kardiocentrum Nitra a CINRE v Bratislave.
„Najvyššiu spokojnosť vyjadrili v prieskume poistenci zo Žilinského a Košického kraja, naopak, najmenej spokojní boli poistenci z Nitrianskeho a Trnavského kraja. Svoj pobyt v niektorom z ústavných zariadení kritickejšie hodnotili ženy. Najviac sa do hodnotenia zapojili poistenci vo veku 26 až 40 rokov,“ objasnila Eva Peterová.
Najnižšiu priemernú známku spokojnosti dostala strava a ubytovanie, najvyššiu celkové zlepšenie zdravotného stavu, nasledovalo správanie a prístup ošetrujúcich lekárov a sestier. Poistenci vyjadrili spokojnosť aj s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.
Až 89,68 % účastníkov prieskumu by nemocnicu, v ktorej boli hospitalizovaní, odporučili svojim známym.
V mobilnej aplikácií VšZP by informácie o svojej hospitalizácii privítalo 80,58 % respondentov, čo predstavuje výrazný medziročný nárast z úrovne 49,99 % v roku 2020.
Ako sa výsledky použijú
„Osobné skúsenosti našich poistencov z nemocnicami sú pre nás dôležitým zdrojom informácií a spätnej väzby. Na základe ich názorov sa vieme neustále podieľať na zlepšovaní kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých poistencov,“ uviedol Richard Strapko, generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Dodal, že poisťovňa bude o výsledkoch prieskumu spokojnosti informovať zmluvných poskytovateľov s cieľom využiť ich na dosiahnutie pozitívnej zmeny v oblastiach, ktoré jej poistenci v ústavnej zdravotnej starostlivosti na základe prežitej skúsenosti vnímajú ako najslabšie.
Do prieskumu spokojnosti s ústavnou zdravotnou starostlivosťou sa zapojilo 6354 poistencov VšZP, ktorí boli v roku 2021 minimálne jeden deň hospitalizovaní v niektorom zo zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku s výnimkou detských ústavov, psychiatrických nemocníc a oddelení, stacionárov a väzenských nemocníc.
Prieskum bol realizovaný prostredníctvom elektronického dotazníka a poistenci VšZP boli kontaktovaní e-mailom,“ uzavrela Peterová.