Následky pandémie sa prejavili aj pri hospodárení zdravotných poisťovní. Všetky tri skončili na konci roka v strate. Potvrdil to aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), podľa ktorého k 31.12. 2020 vykázali všetky zdravotné poisťovne kumulatívne záporný výsledok hospodárenia, a teda stratu vo výške 141 244 879 eur.
Zdravotníctvo vstupovalo už do roku 2020 s chýbajúcimi finančnými zdrojmi. Vtedajší Inštitút zdravotnej politiky na konci februára, keď ešte nebola pandémia, vyčíslil deficit rozpočtu verejnej správy na rok 2020 pre rezort zdravotníctva okolo 200 miliónov eur. O potrebe dofinancovania sektora upozorňovali zdravotné poisťovne, odborníci, zdravotnícke združenia vrátane pacientov.
Prišla pandémia a zdravotné poisťovne začali hlásiť v jej dôsledku výpadky príjmov. Znižovali sa totiž platy, stúpal počet nezamestnaných. Vznikla aj iniciatíva Stop hazardu so zdravím, ktorej hlavnou ambíciou je dofinancovanie sektora. Tá ostala bez povšimnutia kompetentných.
Vlani k dofinancovaniu sektora nedošlo a minister zdravotníctva Marek Krajčí s ním nesúhlasí ani teraz. Podľa neho niektoré vyšetrenia poklesli, preto sa mu ďalšie dofinancovanie nezdá úplne fér. V minulom roku štát pomohol len štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá bola dofinancovaná 198 miliónmi eur.
Zaujímali sme sa preto o hospodárenie poisťovní. Jediná zdravotná poisťovňa, ktorá nám svoj hospodársky výsledok oficiálne potvrdila, bola zdravotná poisťovňa Dôvera. Ako uviedla, očakávaný hospodársky výsledok za minulý rok je strata vo výške 24 miliónov eur. Poisťovňa však podotkla, že vzhľadom na vývoj minulého roku ide o výsledok, ktorý očakávala a pripravila sa naň. „Treba podotknúť, že výsledok je o niečo lepší, ako sme ešte pred pár mesiacmi očakávali. Na potrebu dofinancovania sektora sme kompetentných dlhodobo upozorňovali, napriek tomu k posilneniu zdravotníctva nedošlo,“ pripomína Dôvera a ubezpečila: „Hoci výsledok hospodárenia bude predstavovať stratu, plníme si všetky naše záväzky...
Zostáva vám 85% na dočítanie.