Rezortu zdravotníctva sa môžu hlásiť zdravotnícki pracovníci, ktorí by chceli pôsobiť v tzv. hotspotoch pri hraniciach s Ukrajinou.
Tie budú uvádzať do prevádzky až vo chvíli, keď hraničné priechody nebudú zvládať nápor utečencov. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová po rokovaní krízového štábu.
"V prípade zriadenia hotspotov na hraničných priechodoch Ubľa, Ulič, Veľké Slemence a Vyšné Nemecké a ich uvedenia do prevádzky bude pre vojnových utečencov zabezpečená prvá pomoc. Túto budú v rámci dobrovoľníckej činnosti vykonávať vždy dvaja zdravotnícki pracovníci (nelekári)," priblížila.
Do zoznamu dobrovoľníkov sa môžu prihlásiť prostredníctvom e-mailovej adresy Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..
Vojnovým utečencom bude poskytovaná zdravotná starostlivosť na základe ich statusu. V prípade, že bude pre nich Slovensko len tranzitujúcou krajinou, zdravotnú starostlivosť si budú musieť hradiť v plnom rozsahu.
"V súčasnosti však rezort zdravotníctva hľadá spôsoby, ako im v prípade zhoršenia zdravotného stavu počas tranzitu cez SR poskytnúť potrebnú starostlivosť," doplnila.
Ak na Slovensku požiadajú o azyl alebo získajú status dočasného útočiska, vznikne im nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. "Po udelení azylu alebo doplnkovej ochrany im vznikne nárok na plný rozsah zdravotnej starostlivosti," spresnila.
Pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je zriadená e-mailová adresa Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., prostredníctvom ktorej môžu ministerstvu posielať otázky týkajúce sa zabezpečovania zdravotnej starostlivosti pre vojnových utečencov z Ukrajiny.
Rezort zdravotníctva apeluje na verejnosť, aby čerpala informácie z oficiálnych zdrojov.