Pandémia ovplyvnila aj v roku 2021 chod celého sveta vrátane medicíny, vedy a výskumu, aj napriek tomu sa vedcom, lekárom podarilo prísť s novinkami, s inováciami v terapii.
Január
Baktérie
Pri vzniku a liečbe diabetu 2. typu môžu zohrávať dôležitú úlohu niektoré baktérie. V štúdii vedcov z Oregon State University v USA, z University of Vienna v Rakúsku a z National Institutes of Health v USA podávali výskumníci myšiam stravu, ktorá je typická pre vyspelé krajiny, a sledovali, aké baktérie prevažujú pri tých, ktoré trpia diabetom.
Na základe ich analýz identifikovali štyri bakteriálne druhy, ktoré ovplyvňujú reguláciu metabolizmu glukózy, ide o Lactobacillus johnsonii, Lactobacillus gasseri, Romboutsia ilealis a Ruminococcus gnavus. Prvé dva sa ukázali ako potenciálne prospešné a ďalšie dva (R. ilealis a R. gnavus) ako zhoršujúce.
Február
Umelá inteligencia
Nová technológia založená na využití umelej inteligencie môže byť schopná predpovedať niektoré typy autizmu. V testoch bola úspešná na sto percent. Vedci z the University of California v Davis MIND Institute použili umelú inteligenciu, ktorá využíva analýzu biomarkerov v krvnej plazme matiek.
Novinka je založená na algoritme strojového učenia, ktorý je schopný rozpoznať kľúčové protilátky, o ktorých sa predpokladá, že sú spojené s poruchou autistického spektra. Ide o druh autizmu, ktorý súvisí s autoprotilátkami u matky (MAR PAS). Ten tvorí približne 20 percent všetkých diagnóz autizmu.
Poškodenie svalov
Austrálski vedci predstavili objav, ktorý by mohol znamenať nádej pre pacientov so svalovým poškodením, svalovou dystrofiou alebo s úbytkom svalov v starobe. K zisteniu im pomohli akváriové rybky Danio pruhované.
Vedci z Australian Regenerative Medicine Institute, Monash University zistili, ako využiť kmeňové bunky a prinútiť ich k regenerácii svalov. Izoláciou proteínu, ktorý sa prirodzene vyskytuje v tele, dokázali zvrátiť pri zvieratách poškodenie svalov, ktoré sa považovalo za nevratné.
Marec
Kmeňové bunky
Aplikovaná injekcia kmeňových buniek z kostnej drene viedla u pacientov k výraznému zlepšeniu motorických funkcií, konštatovali vedci z Yale University a Sapporo Medical University.
Vedci zistili, že pri viac ako polovici pacientov počas niekoľkých týždňov po injekcii pozorovali podstatné zlepšenie kľúčových funkcií, ako je schopnosť chodiť alebo používať ruky. Kmeňové bunky boli pripravené z vlastnej kostnej drene pacientov, a to prostredníctvom kultivácie, ktorá trvala niekoľko týždňov v špecializovanom centre pre spracovanie buniek.
Apríl
Aplikácia
Zostáva vám 85% na dočítanie.