Pandémia zvyšuje záujem o elektronické služby v zdravotníctve. V minulom roku stúpol počet vytvorených elektronických záznamov z vyšetrenia na 29 061 577, pričom v roku 2020 ich bolo 22 780 385. Informovala o tom hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.
„Najviac vytvorených elektronických záznamov z vyšetrenia je evidovaných v druhom štvrťroku 2021, čo predstavuje 8 303 053 zápisov zo stany lekárov,“ spresnila.
Najmä odborné vyšetrenia
Dominantnú časť, podľa nej, tvoria odborné vyšetrenia (95,57 %), zobrazovacie vyšetrenia prestavovali z celkového počtu (3,16 %) a najmenší podiel na celkovom počte vytvorených elektronických záznamov mali prepúšťacie správy (1,27 %).
„Funkcia e-vyšetrenie je súčasťou elektronického zdravotníctva a predstavuje vytvorenie elektronického záznamu z vyšetrenia, ktorý je podpísaný elektronickým preukazom zdravotníckeho pracovníka,“ vysvetlila Alžbeta Sivá.
Ako dodala, elektronický záznam z vyšetrenia sa uložením stáva súčasťou systému e-zdravie.
Táto funkcionalita predstavuje postupné zrušenie papierových záznamov, pretože po pripojení lekárov do systému e-zdravie, pacient už nemusí nosiť papierovú dokumentáciu tzv. kartu „od lekára k lekárovi“.
„Taktiež ak pacient nepožaduje papierový záznam z vyšetrenia, lekár ho už nemusí tlačiť, pretože elektronický záznam sa považuje za jeho ekvivalent,“ objasnila Sivá.
Upozornila, že možnosť prístupu pacienta k svojej zdravotnej dokumentácii nie je v praxi obmedzená, keďže zobrazenie záznamov z vyšetrení si je možné pozrieť v elektronickej zdravotnej knižke (EZK) na Národnom portáli zdravia.
Rovnako jestvuje aj možnosť prístupu iného lekára, a to konkrétne špecialistu, pričom sa tak môže stať až po súhlase pacienta, avšak len k jeho vybraným zdravotným záznamom.
E-zdravie
Do systému e-zdravie sú, podľa jej slov, ukladané záznamy ako záznam z odborného vyšetrenia, prepúšťacia správa, popis zo zobrazovacieho zariadenia (RTG, MR a iné) či výmenný lístok viazaný na odborné vyšetrenie.
Všeobecný lekár má prístup k celej zdravotnej dokumentácii pacienta, okrem záznamov vytvorených lekárom v špecializačnom odbore psychiatria alebo klinická psychológia.
Naopak lekár špecialista disponuje len prístupom k informáciám o vyšetrení na základe výmennému lístku.
K pacientskemu sumáru má lekár - špecialista prístup na základe rodného čísla a po podpise informovaného súhlasu. Taktiež môže pristupovať k celej pacientovej zdravotnej dokumentácii, len na základe udelenia súhlasu zo stany samotného pacienta.
„Udelenie prístupu je možné vykonať len ak má pacient občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID). Zdravotnícky pracovník záchrannej zdravotnej služby (iný ako lekár) má rovnako prístup k pacientskemu sumáru (tzv. život zachraňujúcim údajom) bez súhlasu pacienta a informovaného súhlasu,“ uzavrela Alžbeta Sivá.