Od vypuknutia pandémie v roku 2020 sme tak zúfalo túžili po akomkoľvek druhu liečby na Covid-19, že nám nevadilo užívať liek na parazity len preto, že sa rozšírili fámy o jeho „zázračnom“ účinku na toto ochorenie. A to dokonca aj vo forme kvapiek pre holuby či pasty pre kone.
Ako napísal vo svojom príspevku pre MedicalNewsToday austrálsky epidemiológ Gideon Meyerowitz-Katz, pandémia vyvolala prílivovú vlnu žalostných vedeckých výstupov, ktoré však mali ohromujúce následky na životy ľudí.
„Je pravdepodobné, že na prevenciu alebo liečbu Covid-19 sa užilo viac ivermektínu ako ktoréhokoľvek iného lieku, snáď s výnimkou dexametazónu. Ivermektín je úspešný antiparazitárny liek, ktorý od svojho vynájdenia vyliečil miliardy ľudí a niektoré parazitárne ochorenia takmer vymazal zo sveta,“ vysvetlil Meyerowitz-Katz.
Späť však k príbehu ivermektínu, ako zaručeného lieku na covid. Austrálsky epidemiológ poukázal na skutočnosť jeho nezaslúženej slávy. Ako priblížil, možno sa začala štúdiou vo francúzskom domove dôchodcov, kde klienti užívali ivermektín na liečbu svrabu, a následne sa malo ukázať, že majú vyššiu mieru prežitia Covid-19. Nerecenzovaná štúdia uviedla, že ivermektín znížil u nich úmrtnosť až o 90 percent. Ukázalo, sa že bola vymyslená.
Gideon Meyerowitz-Katz v MedicalNewsToday taktiež upozornil, že metaanalýza o ivermektíne, ktorá sa zvyčajne považuje za zlatý štandard výskumných postupov, zistila jeho obrovský prínos. „Dokument však nebol opravený, aj keď sa neskôr zistilo, že štúdie, ktoré boli jej základom, sú pravdepodobne podvodné,“ doplnil.
Niekde funguje, niekde nie
Ivermektín bol označovaný ako „zázračný“ liek proti ochoreniu Covid-19. Regulačné autority v USA a v EÚ zistili, že neexistujú dostatočné dôkazy o použití tohto lieku proti Covid-19. Liek neodporúča ani žiadna relevantná odborná spoločnosť, napriek tomu má svojich priaznivcov, ktorí naďalej bojujú za jeho používanie. Tí argumentujú pozitívnymi účinkami lieku proti covidu....
Zostáva vám 85% na dočítanie.