Ak sa dodržiavajú hygienické opatrenia je riziko nákazy pandemickým vírusom v obchode či na pošte minimálne. Informovala o tom česká Akadémia vied (AV ČR) na svojej stránke.
Vedci z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky AV ČR a Masarykovej univerzity v Brne zanalyzovali stovky vzoriek z povrchov v českých obchodoch či na poštách.
Koronavírus v nich neidentifikovali. Vzorky však odoberali na sklonku roku 2020 a začiatkom tohto roku, keď sa všeobecne protiepidemické opatrenia dodržiavali viac ako dnes.
Myslia si, že ak ľudia nosia respirátor a dezinfikujú si ruky, vírus SARS-CoV-2 sa v obchodoch alebo na poštách dlho nedrží.
Priebeh štúdie
Prvý odber vedci vykonali 17. decembra 2020 v podvečer na hlavnej pošte v Brne, ktorou v ten deň prešlo 2 600 ľudí. V tom čase denné percento novo zistených prípadov zo všetkých PCR testovaných presahovalo tridsať percent.
Druhý odber bol uskutočnený 17. februára 2021 v podvečer v obchodnom centre Šantovka v Olomouci, v ktorom zostal otvorený supermarket a food court. Aj v tom čase bolo percento novo zistených prípadov covid pozitivity nad tridsiatimi percentami (zo všetkých PCR testovaných).
V deň odberu vzoriek navštívilo obchodné centrum Šantovka viac ako 10 000 ľudí. Posledný odber vedci urobili 6. mája 2021 na nemocničnom oddelení zriadenom na liečbu pacientov s pozitívnym testom na SARS-CoV-2.
Ako upozornila česká Akadémia vied na svojej stránke, vzorky vedci odoberali v čase, keď platili najprísnejšie protiepidemické opatrenia. Na prelome rokov 2020 a 2021 ešte nebola k dispozícii vakcína a ľudia boli viac opatrní ako v súčasnosti. Taktiež bol zavedený lockdown a otvorené boli iba najnutnejšie prevádzky (napríklad obchody s potravinami).
Cieľ a výsledky výskumu
„Zaujímalo nás, aké reálne nebezpečenstvo nákazy vírusom SARS-CoV-2 v dobe epidémie hrozí vo verejných priestoroch, kde sa pohybuje veľké množstvo osôb, a či je nutné zatvárať obchody,“ vysvetlil motiváciu výskumu vedúci tímu Omar Šerý z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky AV ČR.
Výskumníci nabrali vzorky z obchodného centra, centrálnej pošty v Brne a covidovej jednotky menšej nemocnice, ktorá slúžila ako referenčná skupina. Výsledky štúdie už publikovali aj v časopise Frontiers in Public Health.
Podľa Omara Šerého, sa pandemický vírus nevyskytoval vo verejných priestoroch vtedy, ak ľudia dodržiavali odporúčania hygienikov, a to najmä nosenie respirátorov a dezinfekciu rúk.
„Naopak na covidovej jednotke v nemocnici, kde pacienti respirátory nenosia a kde je väčšia kumulácia pozitívnych osôb v menšom priestore, bolo vírusu veľmi veľa,“ zdôraznil Omar Šerý. Vysvetlil, že sa navyše ukázala tendencia kvapôčok padať na zem.
„Práve na zemi a na podrážkach obuvi zdravotníckych pracovníkov covidovej jednotky bolo najviac RNA koronavírusu. Tiež na povrchoch, ktorých sa pacienti s Covid-19 najviac dotýkajú, ako sú napríklad plastové kľučky,“ ozrejmil vedec.
Na povrchoch, ktorých sa dotýkali v obchode stovky ľudí, sa podľa neho vírus nenašiel. To napríklad znamená, že dezinfikovať potraviny po prinesení z obchodu by nemalo byť potrebné.
Ak sa teda, podľa českých vedcov, dodržiavajú všetky opatrenia ako správne nasadený respirátor a umývanie alebo dezinfekcia rúk, potom vo verejných priestoroch nebezpečenstvo nákazy koronavírusom príliš nehrozí.