Kanada v piatok schválila použitie proticovidovej vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre deti vo veku od päť do jedenásť rokov. Oznámilo to kanadské ministerstvo zdravotníctva, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP.
Rezort zdravotníctva vydal príslušné povolenie "po dôkladnom a nezávislom vedeckom preskúmaní" dostupných údajov. Prínosy vakcíny pre túto vekovú kategóriu podľa ministerstva prevyšovali nad potenciálnymi rizikami.
Žiadne vážne vedľajšie účinky
Konzorcium Pfizer/BioNTech požiadalo kanadské úrady o schválenie tejto svojej vakcíny 18. októbra po tom, ako očkovaciu látku klinicky odskúšalo na tisíckach detí v tejto vekovej kategórií.
Testy preukázali, že vakcína bola na viac ako 90-percent účinná v prechádzaní ochoreniu COVID-19, pričom neboli zaznamenané vážne vedľajšie účinky.
Deťom vo veku od päť do jedenásť rokov sa budú v Kanade podávať dve dávky tejto očkovacej látky v rozstupe 21 dní. Jedna dávka má pritom desať mikrogramov, čo je výrazne menej ako 30-mikrogramová, ktorú dostávajú staršie vekové skupiny.
Vakcínu od Pfizer/BioNTech pre túto vekovú kategóriu dosiaľ odobrilo len zopár krajín vrátane Izraela a Spojených štátov.
Deti mladšie ako 12 rokov už ale začali očkovať aj v Číne, Spojených arabských emirátoch, Kambodži či Kolumbii. Tam im však podávajú čínske proticovidové vakcíny.
Izrael začne očkovať budúci týždeň
Očkovaní detí vo veku od päť do 11 rokov sa v Izraeli začne na budúci utorok. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook to v piatok oznámil izraelský premiér Naftali Bennett. Deti v tejto vekovej kategórii budú očkované vakcínou spoločnosti Pfizer-BioNTech.
Izraelská vláda schválila imunizáciu mladších detí ešte minulú nedeľu (14. 11.), očkovanie bude spustené o viac ako týždeň neskôr pre meškanie dodávok vakcín. Pôvodne mali byť k dispozícii v strede tohto týždňa, ale napokon ich dopravia do Izraela v nedeľu, informovala v piatok agentúra AFP.
Izrael bol jednou z prvých krajín, ktoré minulý rok spustili masívnu očkovaciu kampaň s použitím vakcín spoločnosti Pfizer - tá poskytla milióny dávok svojej vakcíny výmenou za údaje o jej účinnosti.
Zdravotníckym orgánom v Izraeli sa podarilo plne zaočkovať 5,7 milióna ľudí z deväťmiliónovej populácie.
Podobne ako v iných krajinách aj v Izraeli sa začalo s očkovaním maloletých vo veku 12 až 17 rokov, no tamojšie zdravotnícke úrady sa rozhodli znížiť vekovú hranicu na základe klinických skúšok spoločnosti Pfizer i odporúčaní skupiny izraelských vedcov.
Podľa výsledkov klinických skúšok, do ktorých boli zahrnuté aj deti, je vakcína Pfizeru na 90,7 percenta účinná pri prevencii symptómov choroby COVID-19.
"Väčšina odborníkov sa domnieva, že prínosy očkovania detí prevažujú nad rizikami," uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Okrem USA a Izraela sa proti covidu očkujú mladšie deti aj v Spojených arabských emirátoch, Kambodži, Kolumbii a na Kube.