„Zázračný liek“ na covid. Takto bol donedávna prezývaný snáď najznámejší antiparazitický liek ivermektín. Obhajovali ho odporcovia očkovania a v niektorých krajinách ho odporúčali i zdravotnícke orgány.
Nie je to tak dávno, čo aj slovenskí lekári presadzovali ivermektín na liečbu covidu. Koncom januára schválilo naše ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) humánne lieky s obsahom ivermektínu na liečbu Covid-19 na šesť mesiacov.
Po tom, ako začali zásielky s ivermektínom hlavne z Indie, Číny a Egypta zadržiavať colníci, mnohí si ho začali zháňať dokonca v jeho veterinárnej forme.
Rozruch okolo ivermektínu, založený i na sile viery vo výskum, donútil veľký počet ľudí na celom svete, aby ho začali užívať. Propagátori tohto lieku poukazovali na množstvo vedeckých štúdií a často tvrdili, že tieto dôkazy sú ignorované alebo zatajované.
Ako však informoval britský spravodajský portál BBC, preskúmanie týchto výskumov skupinou nezávislých vedcov vyvolalo vážne pochybnosti. Kľúčové štúdie, na ktoré sa propagátori ivermektínu odvolávali obsahovali vážne chyby alebo vykazujú známky manipulácie s údajmi.
Napriek tomu, že zdravotnícke orgány v USA, Veľkej Británii a v EÚ zistili, že neexistujú dostatočné dôkazy o použití ivermektínu proti Covid-19, tisíce priaznivcov, z ktorých mnohí sú aktivisti proti očkovaniu, naďalej energicky bojujú za jeho používanie.
Vážne chyby i známky podvodu
Na z...
Zostáva vám 85% na dočítanie.