Vyše 350 tisíc diabetikov sa vlani liečilo v diabetologických ambulanciách. Prevažná väčšina z nich je liečená na diabetes mellitus 2. typu, vyše 91 percent. Diabetes mellitus 1. typu bol diagnostikovaný u 7,4 % pacientov a gestačný diabetes mellitus u 0,6 % žien.
Kým diabetes 1. typu, ktorý postihuje najmä deti, má od roku 2009 klesajúci trend, diabetes druhého typu a súvisí najmú so životosprávou, každoročne rastie. Výnimkou bol len minulý rok, kedy pribudlo o vyše dvetisíc nových diabetikov menej ako rok predtým. Ako uviedla hovorkyňa centra Alžbeta Sivá, pokles počtu dispenzarizovaných pacientov v roku 2020 môže súvisieť s opatreniami proti šíreniu infekcie COVID-19.
„Pri pozorovaní dlhodobého vývoja v rokoch 2009 – 2020 počet chorých na diabetes mellitus 1. typu vykazuje mierne klesajúci trend, ktorý sa stabilizoval medzi rokom 2016 až 2019. V porovnaní s rokom 2009 klesla miera tohto ochorenia o 7,9 %“, dodala Sivá.
Ako ďalej uviedla, tento typ cukrovky možno často vidieť u detí a dospievajúcich, už menej u starších ľudí. „Problémom je imunitný systém, ktorý útočí na takzvané beta bunky pankreasu. Telo po tom už nedokáže vytvárať dostatok inzulínu a nie je schopné regulovať hladinu glukózy v krvi. Ak má človek diabetes typu 1, musí užívať doplnkový inzulín po celý život. Cukrovka tohto typu sa začína náhle a rýchlo sa zhoršuje. Nedokáže tomu zabrániť ani úprava stravy ani pohyb, v mnohých prípadoch je dedičná. Uvedený typ cukrovky je zriedkavejší ako diabetes mellitus typu 2. Má ho len 5 až 10 % diabetikov“, dodala.
Naopak, oproti roku 2009 miera ochorenia na diabetes mellitus 2. typu vzrástla o 5,1 % na 100 000 obyvateľov. „Z hľadiska vekového zloženia dispenzarizovaných pacientov s diabetes mellitus 2. typu v roku 2020 boli v najvyššej miere zastúpení seniori vo veku 75 – 79 rokov, častý výskyt ochorenia bol pozorovaný aj u 70 – 74-ročných alebo aj v prípade 80 – 84-ročných“, doplnila.
Ako ukázali štatistiky, mierne prevažovali ženy nad mužmi. Čo sa týka veku, najviac nových prípadov diabetu druhého typu vlani lekári diagnostikovali u pacientov nad 45 rokov, až 86,4 % všetkých novodiagnostikovaných osôb.
„Pri cukrovke 2. typu sú príznaky menej viditeľné, tento typ mnohokrát prebieha dlhý čas bez akýchkoľvek príznakov a prejaví sa až následnými komplikáciami. Vyskytuje sa prevažne u dospelých a detí trpiacich nadváhou, či obezitou. Organizmus má vtedy zníženú citlivosť na inzulín, ktorého sa, naopak, produkuje veľa. Pri tomto type cukrovky, je potrebné znížiť svoju telesnú hmotnosť, brať predpísané lieky a dodržiavať diétu“, dodala Sivá.
Dnes sa cukrovka často zistí pri preventívnom vyšetrení alebo pred plánovanou operáciu, keď nie sú prítomné žiadne príznaky, alebo sú veľmi mierne.