Slovenskí pacienti dlho čakajú na operácie srdca. Tie sa dajú skrátiť tým, že ústavy budú operovať viac, než je tomu teraz. Na to potrebujú peniaze od zdravotných poisťovní. Zriaďovanie ďalších kardiocentier tomu nepomôže, práve naopak. Myslí si to doc. MUDr. Michal Hulman, PhD., prednosta Kardiochirurgickej kliniky LF UK a Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), primár Oddelenia kardiochirurgie NÚSCH a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre kardiochirurgiu.
Aká je situácia v kardiochirurgii na Slovensku? Je potrebné otvoriť ešte ďalšie kardiochirurgické pracoviská?
Nemyslím si, že otvorenie ďalšieho pracoviska s odvolávaním sa na dlhé čakacie lehoty, je správne. Jedným z rozhodujúcich faktorov pretrvávania dlhých čakacích lehôt je, že sme obmedzení financiami, ktoré dostávame od poisťovní. Nemáme dostatok finančných prostriedkov a otvorenie nového pracoviska to nevyrieši. Naopak, bude to mať negatívne dôsledky. Financie sa nájdu, ale len v pôvodnom rozsahu, takže sa tie zoberú nám a iným ústavom a predisponujú do nového zariadenia. Takýto postup je vysoko neefektívny, pretože nedovolí naplno využiť a dokonca zníži využitie existujúcich priestorov, drahej techniky a, samozrejme, aj trieštenie ľudských zdrojov. Nám odídu vyškolení pracovníci, hlavne sestry z intenzívnych oddelení a operačnej sály a naše výkony poklesnú. Som presvedčený, že toto nie je optimálna cesta na vyriešenie dlhých čakacích dôb. Ak by sa našli finančné zdroje navyše, bolo by efektívnejšie dofinancovať existujúce pracoviská. Druhá vec je to, pokiaľ mám správne informácie, novovznikajúce pracovisko kardiochirurgie nespĺňa zákonné podmienky platné od 1.1.2024.
Čo to znamená?
Každé pracovisko musí spĺňať kritériá materiálno technického a hlavne personálneho zabezpečenia. A pokiaľ viem, tak z toho hľadiska podmienky vôbec nespĺňajú. Argumentácia, že treba začať činnosť akútnymi chirurgickými výkonmi, je tiež sporná, nakoľko pracovisko intervenčnej kardiológie CINRE fungovalo už dlhodobo a pokiaľ boli pacient...
Zostáva vám 85% na dočítanie.