Šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík, MSC. vysvetľuje, čo prinesie presunutie nemocníc do jednotlivých kategórií a dosahy na pacientov. Ich financovanie chcú riešiť tento rok.
V rozhovore sa dozviete:
- Čo znamená stratifikácia nemocníc a ako to má pomôcť poskytovateľom i pacientom
- Ktorých regiónov sa rozdelenie nemocníc dotkne najviac
- Budú mať regióny, kde sú nemocnice nižšej úrovne slabšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti?
- Či existujú obavy, že lekári nebudú chcieť robiť v nemocniciach nižšej úrovne a odídu z nich
- Univerzitná nemocnica v Bratislave by mala byť zaradená do najvyššej kategórie. V čom sa bude líšiť zdravotná starostlivosť v porovnaní napríklad s Nitrou
- Čo by sa stalo, keby k tejto reforme nedošlo
Čo stratifikácia znamená v praxi pre pacienta?
Keby som to mal jednou vetou opísať, ide o víziu transparentnosti voči pacientom a tlak na kvalitu poskytovanej starostlivosti a manažovania nemocníc. Zavádzajú sa jasné čakacie listiny na viac ako 700 medicínskych služieb, tiež indikátory kvality pre medicínske programy, a tie sa budú zverejňovať. Takže pacient bude vedieť, kde a kedy mu bude poskytnutá aká zdravotná starostlivosť.
Kedy by to malo začať platiť?
Technicky od januára budúceho roka majú nemocnice začať plniť podmienky programov, ktoré im ministerstvo pri kategorizácii priradí. Samozrejme, počíta sa aj s prechodnými obdobiami, aby sa systém dokázal prispôsobiť. Toto nie je reforma, ktorá bude urobená za dva roky, ale v horizonte päť a viac rokov má strategicky a dlhodobo vniesť štruktúru a predvídateľnosť. Čakacie listiny, prehľadnosť medicínskych služieb a vyhodnocovanie kvality bude už v prvom roku, teda 2024.
Ako dlho potrvá, kým bude reforma kompletne zavedená?
Posledné prichádzajú na rad korekčné, resp. sankčné mechanizmy. Tie začínajú ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.