Podľa aktuálne platnej legislatívy je ochorenie COVID-19 chorobou z povolania. Čo to v praxi znamená pre zdravotníkov, ktorí počas pandémie zabezpečujú starostlivosť o pozitívnych pacientov?
Ochorenie COVID-19 ako samotná diagnóza je zaradená do Zoznamu chorôb z povolania pod položkou 24, čo sú Infekčné a parazitárne ochorenia. Tento zoznam je prílohou č. 1 k zákonu č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. To znamená, že ochorenie COVID-19 nie je samostatná položka, ale je jednou z diagnóz, ktorá sa hlási pod položkou 24, podobne ako všetky infekčné a parazitárne ochorenia, ktoré vznikli v súvislosti s prácou. Zoznam chorôb z povolania bol v roku 2020 novelizovaný, čím sa rozšírili podmienky, za ktorých môže dôjsť k danému ochoreniu. To znamená, že zákon umožňuje hlásiť chorobu z povolania – ochorenie COVID-19 aj pri iných profesiách, aj keď pracovníci v zdravotníctve a oblasti sociálnych služieb predstavujú najčastejšiu oblasť odvetvia ekonomickej činnosti podľa NACE (Nomenclature des Activités économiques dans les Communautés Européennes).
Za akých podmienok môže byť teda toto ochorenie uznané ako choroba z povolania?
V súčasnosti bol vypracovaný a MZ SR vydaný metodický pokyn hlavného odborníka MZ SR pre klinické pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu pre hlásenie choroby z povolania COVID-19.
Podľa neho je možné COVID-19 uznať a hlásiť za chorobu z povolania u pracovníkov s klinickými prejavmi ochorenia. U tých, ktorí sú pozitívni na COVID-19 a nemali klinické prejavy, nemôžeme hlásiť chorobu z povolania. Podmienkou je, že diagnóza musí byť laboratórne verifikovaná PCR testom.
Znamená to, že pozitívny...
Zostáva vám 85% na dočítanie.