Ďalšou veľkou zmenou bolo otvorenie pneumologicko-ftizeologickej ambulancie so špičkovými prístrojmi na meranie difúznej kapacity pľúc a bodypletysmografiu. Toto nové vybavenie umožňuje nemocnici poskytovať pacientom rozsiahlejšie a presnejšie diagnostické možnosti pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva. Prístrojové vybavenie na tejto úrovni podľa slov riaditeľky nebýva v bežných pľúcnych ambulanciách štandardom.
Bánovská nemocnica sa tiež zamerala na riešenie pohybových problémov pacientov v rámci nového Centra pre liečbu pohybového aparátu, kde sa pacientom poskytuje komplexná starostlivosť pod jednou strechou. „Dokázali sme zabezpečiť kvalitnú diagnostiku, ambulantné zákroky a moderné terapie na úľavu od bolesti, a to všetko v rámci jedného pracoviska, čo je veľkým prínosom pre pacientov,“ uviedla Bobocká.
Jedným z najnovších prírastkov nemocnice je nanoartroskop, vďaka ktorému sa nemocnica zaradila medzi málo zdravotníckych zariadení na Slovensku, ktoré túto technológiu využívajú. „Nanoartroskopia výrazne skracuje čas diagnostiky. Zatiaľ čo predtým pacienti museli čakať mesiace na magnetickú rezonanciu, teraz im dokážeme poskytnúť diagnostiku a následnú liečbu už v priebehu niekoľkých týždňov,“ povedala. Táto rýchlosť je pre pacientov kľúčová, keďže môžu dostať správnu diagnózu a liečbu bez dlhého čakania.
Modernizácie sa pritom naplno rozbehli po vstupe spoločnosti AGEL do nemocnice. Riaditeľka a zároveň lekárka s vyše 25-ročnou praxou hovorí aj o ďalších benefitoch. „Do skupiny AGEL na Slovensku patrí 18 zdravotníckych zariadení a 6 špecializovaných pracovísk a práve to vnímam ako jeden z najväčších benefitov. Výrazne sa nám rozšírili možnosti spolupráce – či už hovoríme o vzájomnej interakcii zamestnancov, výmene poznatkov medzi vedeniami nemocníc, ale aj zapožičiavaní prístrojového a technického vybavenia. Spoločnosť AGEL poskytuje nemocnici istotu, stabilitu a podporu aj pri náročných byrokratických procesoch, ktorých je v zdravotníctve mnoho. V neposlednom rade stojí za zmienku aj výrazná zmena k lepšiemu z hľadiska rekonštrukcií a investícií, ktoré zlepšujú jednak pracovné prostredie pre zamestnancov, ale aj podmienky pre pacientov,“ zdôraznila Bobocká. Taktiež si váži väčšie možnosti vzdelávania a odborného rastu pre zdravotnícky personál, čo prispieva k lepšej starostlivosti o pacientov.
Obviňovať súkromný sektor za problémy v zdravotníctve podľa nej nie je na mieste. „Môj názor je celkom jednoduchý – nie súkromný sektor, ale celková situácia v zdravotníctve, odliv lekárov a zdravotníkov do zahraničia a v neposlednom rade nízka atraktívnosť práce v menších regiónoch v niektorých prípadoch vyústia až do problémov s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. V istých prípadoch sú akékoľvek snahy zbytočné, pokiaľ na Slovensku nie je dostatok lekárov a zdravotníkov, ktorí by sa o pacientov starali,“ vyjadrila sa.
Do budúcnosti sa nemocnica v Bánovciach nad Bebravou chce ďalej sústrediť na rozvoj jednodňovej zdravotnej starostlivosti a rozšíriť služby v oblastiach ortopédie, chirurgie a rehabilitácie. Rovnako sa plánujú ďalšie investície do technického vybavenia a rekonštrukcie priestorov.