Zdravotníctvo prechádza ťažkým obdobím, ktorého koniec je v nedohľadne. Bude stále ťažšie zlepšovať situáciu čiastkovými zmenami, mikromanažmentom a peňažnými injekciami. Čo sú však tie povestné „reformy“? INESS ponúka odpoveď v publikácii Slovenské zdravotníctvo 2023 – 2030: problémy a ich zlepšenia.
Pripravili sme 36 opatrení rozdelených do 11 oblastí na zmenu. Opatrenia v nej nepopisujeme detailne. Jednotlivým opatreniam sa budeme postupne venovať v nasledujúcich týždňoch, mesiacoch a rokoch. Veríme, že sa nám publikáciou podarí vyvolať debatu aj o kontroverznejších otázkach.
Verejné zdravotné systémy sa po celom svete ocitajú pod narastajúcim tlakom. Dôvody sú nasledovné:
Starnutie – rýchlo mení pomer zdravotníkov a pacientov v neprospech zdravotníkov.
Medicínsky pokrok – nové diagnózy a nové spôsoby liečby spolu s lepšou informovanosťou a emancipáciou pacientov rozširujú škálu potrieb, ktoré napĺňa sektor zdravotníctva. Pacienti očakávajú od zdravotníctva stále viac.
Veľká rigidita sektora – sektor je plný administratívnych monopolov (certifikácia, akreditácie, siete poskytovateľov...), pomaly absorbuje inovácie (viď extrémne pomalý nástup e-health), vstup kapitálu je obmedzený.
Tieto faktory povedú k tomu, že systém poskytovania starostlivosti sa bude rozdvojovať, čoho zárodky vidíme už dnes. Časť pacientov s menšími zdravotnými problémami a dostatočnými príjmami začne vo väčšej miere vyhľadávať čisto komerčné riešenia (nezmluvných poskytovateľov). To zároveň povedie k oslabovaniu verejného sektora, ktorý bude pre zdravotníkov a kapitál stále menej atraktívny.
Solidárne verejné zdravotníctvo môže v budúcnosti rozkvitať len vtedy, ak sa mu podarí:
• škálovať poskytov...
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Zostáva vám 85% na dočítanie.