Je možné, aby absolvent nezdravotníckeho vzdelania pracoval v zdravotníctve ako zdravotnícky pracovník? Uráža to všetkých kvalifikovaných nutričných terapeutov, ktorí často v absolútne nevyhovujúcich podmienkach v zdravotníckych zariadeniach zabezpečujú výživu pacientov.
Nutriční terapeuti by chceli poskytovať kvalitnú nutričnú terapiu. Tí, ktorí majú šťastie na nadriadených, ktorí výživu považujú za dôležitú, ju aj poskytujú.
Avšak pri priemernej stravnej jednotke asi štyri eurá na deň pre pacienta a v situácii, že je v zariadení často len jeden nutričný terapeut na 200 až 300 pacientov a musí zabezpečovať aj chod stravovacej prevádzky, kde je často kritický nedostatok personálu, by sme skôr mohli hovoriť o zázrakoch, že je pacientovi liečebná výživa zabezpečená.
Ak sa chce niekto pohybovať v určitej oblasti zdravotníctva a hlásiť sa k určitému povolaniu, mal by ovládať aspoň základné náležitosti a kompetencie.
Diétna sestra
Kto je a čo robí nutričný terapeut? V prvom rade je potrebné uviesť na pravú mieru informácie o odbore nutričný špecialista a diétna sestra. Diétna sestra je samostatné zdravotnícke povolanie, pre ktoré už v Československu prebiehalo samostatné vzdelávanie od roku 1947, vtedy na troch školách, a to v Prahe, v Brne a v Bratislave.
V roku 1959 bola otvorená Stredná zdravotnícka škola na Záhradníckej ulici v Bratislave, kde bol aktivovaný štvorročný maturitný študijný odbor diétna sestra. Neskôr bol tento študijný odbor aktivovaný aj na SZŠ v Košiciach.
V súčasnosti je možné tento študijný odbor, aj keď už pod iným názvom, študovať aj na SZŠ v Žiline a v Rožňave. Od roku 2019 je možné získať vzdelanie aj na SZU v Bratislave, v študijnom odbore Fyziologická a klinická výživa.
To, že diétna sestra bola špecia...
Zostáva vám 85% na dočítanie.