Zavedenie pripoistenia je spomínané takmer v každom programovom vyhlásení vlády na Slovensku od roku 1998, s výnimkou rokov 2012 až 2020.
Podľa údajov z OECD za r. 2020 tvorili priame platby slovenských občanov takmer 19% celkových zdrojov v zdravotníctve, ale pripoistenie iba percento.
Prakticky teda neexistuje. Je zavedenie pripoistenia slepou uličkou, alebo nefunguje zatiaľ preto, že nebolo dostatočne pripravené? Koľko zdrojov by mohlo priniesť a v akej oblasti by sme ho mali rozvíjať? Má význam sa oň vôbec snažiť?
Potenciál
Podľa štúdie ekonómiek A.Sagan a S. Thomson o fungovaní pripoistenia v Európe len väčší podiel priamych platieb pre vznik pripoistenia nestačí.
Vznik pripoistenia je potrebné aktívne podporiť zo strany štátu - zadefinovať jednoznačne oblasti, ktoré si môžu pacienti pripoistiť.
Platby za tieto služby musia mať potenciál priniesť do zdravotníctva rozumne vysoký objem zdrojov (v krajinách s rozvinutým trhom pripoistenie tvorí okolo 5-7% zdrojov v zdravotníctve), aby sa oplatilo poisťovniam produkt pripoistenia vytvoriť a ponúkať.
Väčšina krajín podporila jeho rozvoj na začiatku aj možnosťou si náklady na poistku odpočítať zo základu da...
Zostáva vám 85% na dočítanie.