Rozhodnutia politikov počas pandémie mali vplyv na vysokú nadúmrtnosť počas pandémie koronavírusu.
Vyplýva to zo štúdie Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022), ktorú predstavil hlavný autor štúdie Peter Pažitný.
Ako uvádzajú autori vo svojej publikácii, ich primárnym cieľom bolo zistiť, koľko životov mohlo byť zachránených na Slovensku, ak by sa počas pandémie (3/2020 – 2/2022) v oblasti nástrojov zdravotnej politiky a „veľkej“ politiky bolo postupovalo tak, ako to pri zvládaní pandémie covidu-19 dokázali najlepšie krajiny EU27.
Zvýšenú nadúmrtnosť zaznamenali všetky štáty EÚ, detailnejšie porovnanie nám ukázalo, že situácia na Slovensku bola obzvlášť nepriaznivá. V štúdii autori porovnávali Slovensko s rozličnými krajinami EÚ.
Ak by sme boli postupovali ako najlepšie krajiny, od Estónska cez Portugalsko, Nemecko až po Dánsko, tak na Slovensku mohlo byť potenciálne zachránených 12 391, 14 483, 18 476, resp. až 21 308 ľudských životov.
Otázky
V štúdii sa autori napríklad zaoberali priebehom pandémie na Slovensku. Zisťovali, aké kľúčové protipandemické opatrenia Slovensko prijalo s cieľom eliminovať dosahy pandémie a s akou účinnosťou.
A taktiež jednou z výskumných otázok bolo, aký počet úmrtí bol na Slovensku zaznamenaný s primárnou príčinou úmrtia (covid-19) a aká bola zaznamenaná nadúmrtnosť počas pandémie....
Zostáva vám 85% na dočítanie.