Ministerstvo zdravotníctva novelou zákona 363/2011 o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín zaviedlo aj zmeny v spôsobe uzatvárania zmlúv o podmienkach úhrady lieku, tzv. MEA zmluvy (Managed Entry Agreement).
Od tohto kroku si rezort sľubuje zlepšenie dostupnosti inovatívnych liekov a presun liekov z výnimkového režimu do bežnej kategorizácie.
Ako sme vás informovali, rezort má podpísané už štyri MEA zmluvy. Avšak predtým, ako o nich mala rozhodovať kategorizačná komisia, zdravotné poisťovne museli so zmluvami súhlasiť.
Pár dní pred zasadnutím kategorizačnej komisie všetky tri zdravotné poisťovne – Všeobecná zdravotná poisťovňa, zdravotná poisťovňa Dôvera a zdravotná poisťovňa Union – vzniesli veto.
Štátny tajomník prof. PhDr. Róbert Babeľa, PhD, MBA, MSc (HTA), FISAC, okomentoval neschválenie zmlúv poisťovňami na sociálnej sieti: „Neskoršia publikácia vyhlášky 298/2022 cca o 1 deň nám asi zabráni zaradiť do bežnej kategorizácie 4 nanovo predjednané lieky a podpísané MEA zmluvy z oblasti onkológie do konca roka pre negatívne stanovisko všetkých troch poisťovní.“
Vyhláška
„Zdravotné poisťovne vzniesli proti uzatvoreným zmluvám nesúhlas z dôvodu neskorej publikácie vyhlášky č. 298/2022 Z. z. (ďalej len „vyhláška“) a absencie hodnotenia nákladovej efektívnosti lieku,“ reagovalo ministerstvo zdravotníctva na naše otázky, či problém neschválenia zmlúv bol iba neskoršia publikácia uvedenej vyhlášky.
Rezort ďalej uviedol, že „je pravdou, že v čase, keď ministerstvo otvorilo rokovania s držiteľmi registrácie liekov o uzatvorení zmlúv (v prvej polovici augusta 2022), vyhláška ešte nebola publikovaná v Zbierke zákonov SR, a teda ani neboli zverejnené hodnotenia nákladovej efektívnosti liekov ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.