Certifikát je úradný dokument, ktorý preukazuje, že daná osoba získala osobitnú kvalifikáciu procesom učenia, obvykle sa predkladá ako doklad o kvalifikácii.
Nariadenie vlády 296/2010 hovorí: „Odborná spôsobilosť na výkon certifikovaných pracovných činností (CPČ) sa získava certifikačnou prípravou v CPČ uvedených v prílohe č. 3. CPČ sú špecifické postupy vykonávané v rozsahu certifikačného študijného programu, ktoré zdravotnícky pracovník (napr. lekár) vykonáva samostatne po získaní certifikátu, keďže je vzdelaný v diagnostickom, resp. terapeutickom postupe (vie teóriu a zvláda prax), aby mohol výkon vykonávať samostatne“ (!).
Rozvoj USG techniky v 80. rokoch nesprevádzala žiadna legislatíva určujúca pravidlá, kto USG môže vykonávať.
Dve verzie?
Po rozdelení ČSFR bolo potrebné rýchle pragmatické riešenie. Preto sa v 90. rokoch v spolupráci niektorých odborných spoločností, hlavných odborníkov MZ a SZU (vtedy s názvom SPAM), našlo riešenie vo vydaní neoficiálnych certifikátov „ex offo“ viacerým lekárom, ktorí v tom čase USG vyšetrenia rutinne nielen vykonávali, ale ju v rámci svojich pracovísk aj vzdelávali.
Ďalším krokom malo byť prijatie predpisu na úrovni ministerstva zdravotníctva...
Zostáva vám 85% na dočítanie.