Dialyzovaní pacienti, ale aj pacienti v pokročilom štádiu chronického ochorenia obličiek predstavujú z hľadiska ohrozenia koronavírusom veľmi rizikových pacientov.
„Potvrdilo sa to aj na pomerne vysokej úmrtnosti dialyzovaných pacientov v priebehu uplynulého roka, ktorá na Slovensku dosiahla 20 – 30 %,“ zhodnotil vplyv covidu na pacientov s ochorením obličiek doc. MUDr. Martin Demeš, PhD., MPH, prednosta I. Internej kliniky SZU a UNB a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva SR pre nefrológiu.
K vysokej úmrtnosti v rámci SR došlo aj napriek opatreniam pri zabezpečovaní dialyzačnej starostlivosti na zníženie rizika nákazy a komplikácií.
Údaje dvoch bratislavských stredísk B. Braun Avitum potvrdzujú slová hlavného odborníka pre nefrológiu o vysokej miere úmrtnosti dialyzovaných pacientov.
Kumulovaná úmrtnosť v priamej aj nepriamej súvislosti s ochorením COVID-19 tu za celé pandemické obdobie (roky 2020 a 2021) dosiahla približne 24 percent.
V prípade pacientov s chronickým ochorením obličiek je veľmi dôležitá prevencia. Aktuálne dáta ukazujú, že očkovanie treťou dávkou u dialyzovaných pacientov zásadne zvyšuje produkciu protilátok. Podobne na tom sú aj pacienti po transplantácii.
Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) a Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) upozorňujú na dopady odloženej zdravotnej starostlivosti. Druhý rok s covidom totiž priniesol ešte väčší pokles počtu hospitalizácií a operačných výkonov ako v roku 2020.
Podľa ich analýzy počet hospitalizácií za dva roky pandémie klesol o takmer 355-tisíc a v slovenských nemocniciach sa urobilo o 207-tisíc operácií menej ako v poslednom predpandemickom roku 2019.
Hospitalizácie a&...
Zostáva vám 85% na dočítanie.