Novela zákona 363/2011 o rozsahu a podmienkach úhrady liekov sľubuje zmeny v dostupnosti liekov na výnimku.
Jej cieľom bolo podľa ministerstva zdravotníctva podporiť vstup inovatívnych liekov aj presunom z režimu výnimiek schvaľovaných zdravotnou poisťovňou do režimu kategorizovaných, teda štandardne uhrádzaných liekov z verejného zdravotného poistenia.
Podľa ministerstva vďaka novele dnes nedostupné drahé lieky by už pre slovenských pacientov nemali byť tabuizovanou témou.
„Naším cieľom je, aby inovatívne lieky, s preukázateľným klinickým účinkom, boli štandardne hradené bez akýchkoľvek rozdielov všetkými zdravotnými poisťovňami. Uvádzame preto do praxe vyjednávania s výrobcami a chceme, aby boli regulácie prehľadné a bolo jasné, čo bude kedy platiť,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský,
ktorý prezradil: „Zároveň chceme, aby aj pacienti mali lepší prehľad o procesoch a ich dosahoch. Do procesov budú preto priamo zapojení nimi nominovaní zástupcovia.“
„Prinášame tak väčšiu transparentnosť a predvídateľnosť celého systému so zapojením pacientskych zástupcov,“ podotkol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva profesor Róbert Babeľa.
Zisťovali sme preto, aké zmeny v súvislosti s tzv. liekmi na výnimku prinesie novela zákona.
Lehoty
Podľa novely zákona 363 (§ 88 Osobitné prípady úhrad, pozn.) by zdravotná poisťovňa mala rozhodnúť o žiadosti na úhradu lieku na výnimku do 15 pracovných dní od doručenia žiadosti zdravotnej poisťovni a do 10 pracovných dní od doručenia žiadosti zdravotnej poisťovni, ak ide o opakovanú žiadosť. Zaujímali sme sa preto, či sú zdravotné poisťovne na stanovené lehoty pripravené.
Jed...
Zostáva vám 85% na dočítanie.