Slovensko sa pripravuje na šírenie variantu omikron. Vláda pred Vianocami schválila zriadenie núdzových zdravotníckych zariadení s kapacitou tisíc lôžok s kyslíkovými koncentrátormi.
Má ísť o triážne a expektačné lôžka, ktorých počet stanovili na základe odhadov britských vedcov z London School of Hygiene & Tropical Medicine a českej Medziodborovej skupiny pre epidemické situácie MeSES o šírení omikronu a potrebe hospitalizácií.
Odhady
V podmienkach Slovenska by išlo o denné príjmy 280 až 700 pacientov. „Počas vrcholu delta vlny boli príjmy na úrovni 400 denne na Slovensku. Navyše očakávame nástup omikron vlny v situácii už vyťažených nemocníc,“ pripomína rezort zdravotníctva.
Z prepočtov českej Medziodborovej skupiny pre epidemické situácie vyplýva, že aj v prípade dvojnásobne nižšej závažnosti variantu omikron oproti variantu delta môže byť situácia s príjmami do slovenských nemocníc kritická. Realistický scenár hovorí o 714 príjmoch denne, pesimistický o 821.
„V prípade rovnakej závažnosti ide o situáciu, ktorú nie je možné v silách slovenského zdravotníckeho systému zvládnuť v aktuálnom nastavení,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva v stratégii vytvorenia núdzových zdravotníckych zariadení, ktorú schválila vláda 22. decembra 2021.
Rezort zdôrazňuje, že vzhľadom na nedostatok informácií o omikrone je modelovanie ďalšieho priebehu epidémie spojené s veľkou mierou neistoty. V prípade nižšej závažnosti a pri realistickom scenári šírenia predpokladá maximálne príjmy do nemocníc v priebehu februára 2022, ako aj dosiahnutie vrcholu počtu hospitalizovaných pacientov na úrovni okolo 6 000 pacientov.
Po zohľadnení maximálnej reprofilizovanej kapacity v nemocniciach cez 5 000 lôžok ministerstvo vyčíslilo potrebu triážnych expektačných lôžok na tisíc. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.