Už takmer dva roky svet čelí pandémii COVID-19. Z mnohých medzinárodných, celosvetových štúdií dostávame informácie týkajúce sa očkovania. Pri delta variante a pri nových variantoch vírusu SARS-CoV-2 už nehovoríme o kolektívnej imunite, ale o osobnej ochrane, o ochrane ľudí okolo.
Zhodli sa na tom odborníci na tohtoročnej konferencii Zdravotníckych novín Slovenské zdravotníctvo 2021. Napriek tomu, že očkovanie neposkytuje 100-percentnú ochranu, je to tá najlepšia ochrana.
„Aká je alternatíva? Buď sa zaočkujem a risknem, že budem mať nežiaduce účinky, alebo sa infikujem. Iný variant nie je. Máme športovcov, ktorí povedali, že majú dobrú imunitu, nepotrebujú nič, zdravo sa stravujú, športujú, a kopa z nich chodí k nám do ambulancie. Nevedia dýchať, nevedia vyjsť na tretie poschodie.
Toto je alternatíva, buď risknem vedľajšie príhody, alebo dostanem covid a budem riskovať akútnu starostlivosť, preťaženie nemocníc, budem riskovať komplikácie, smrť,“ zhrnul prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.ric., MHA, FAAAI, primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie, Klinika detí a dorastu JLF UK a Univerzitnej nemocnice Martin, Klinika pneumológie a ftizeológie JLF UK a UN Martin a prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie.
Podľa členky pracovnej skupiny AIFP Vaccines producers MUDr. Zity Kerak Lukáčovej za rokm máme k očkovaniu veľa údajov, ktorými môžeme upraviť naše predpoklady či prvotné tvrdenia.
„Vidíme, že kombinácia (ochorenie plus vakcína, pozn.) v súčasnosti vyzerá ako jedno z najvhodnejších riešení. Nemôžeme sa však opierať o to, že necháme ľudí, aby ochoreli a následne aby sme ich očkovali. Nie je to ani etické riešenie, ani správne. pretože nevieme, ktoré faktory infekcie SARS-CoV-2 sú prediktívne k tomu, aby človek prekonal ťažkú, miernu ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.