V úvodnom príhovore povedal, že Slovensko pred sebou tlačí roky neriešené zlé technické podmienky v nemocniciach, poddimenzovanie počtu zdravotníckych pracovníkov, situáciu v ich odmeňovaní aj nevhodné priestory pre ich prácu, pre príjem pacientov a poskytovanie zdravotnej starostlivosti v mnohých nemocniciach.
Práve počas pandémie sa vypuklo prejavil najmä nedostatok personálu či nedostatočné technické vybavenie v nemocniciach.
„Môžem vás ubezpečiť, že rezort zdravotníctva pod mojím vedením pred týmito skutočnosťami nezatvára oči, naopak, chceme prinášať riešenia. Ako prvé, na čo kladieme najväčší dôraz, je stabilizácia zdravotníckeho personálu. Rezort zdravotníctva predložil ministerstvu financií v rámci návrhu štátneho rozpočtu zásadnú požiadavku na zabezpečenie dostatočného množstva zdrojov pre navýšenie platov zdravotníckych pracovníkov. Rokovania stále prebiehajú a moje úsilie je nasmerované na čo možno najväčšie možné navýšenie financií pre zdravotníctvo,“ zdôraznil V. Lengvarský.
Účastníkom konferencie predstavil ďalšie priority rezortu, medzi ktorými je optimalizácia siete nemocníc.
Podľa ministra má reforma priniesť poriadok do systému, ktorý bude v prospech pacienta aj zdravotníkov v podobe modernizácie a vyššej kvality pracovného prostredia. Lengvarský pripomenul, že reforma je podmienkou čerpania financií z plánu obnovy.
Rezort navrhuje zmeny vo vzdelávaní, ktoré sa budú týkať napríklad zvýšenia počtu študentov v nedostatkových zdravotníckych povolaniach, revidovania špecializačných študijných programov a kompetencií zdravotníckych pracovníkov tak, aby reflektovali na potreby praxe.
Reforma
Práve reforma ústavnej zdravotnej starostlivosti pod názvom Optimalizácia siete nemocníc bola témou prvého diskusného bloku konferencie. Šéfanalytička pre optimalizáciu siete nemocníc rezortu zdravotníctva Angelika Szalayová podotkla, že reforma bola často predstavovaná ako redukcia nemocníc či zánik lôžok.
„Ani jedno z...
Zostáva vám 85% na dočítanie.