Situácia v Spojených štátoch sa po zvolení Donalda Trumpa mení. Sprevádzajú ju radikálne škrty v radoch zamestnancov federálnej vlády, jeden deň prijímané a o pár hodín menené rozhodnutia o uvalení ciel, ale aj zmeny v zahraničnej politike. Ako to vnímajú občania? „Aj keď sa človek chce tomu vyhnúť, tie informácie sú všade. O situácii sa nevieme prestať rozprávať,“ hovorí Katarína Morháčová.
V jej okolí sú predovšetkým voliči demokratov, no nájdu sa aj republikáni. „V USA sú ľudia vychovávaní k individualizmu. Ich cieľom je byť čo najlepšie finančne zabezpečení. Veľa z nich vidí vo zvolení Trumpa výhody týkajúce sa kryptomien a ďalšie príležitosti,“ vysvetľuje.
Vedľa Donalda Trumpa stojí Elon Musk, najbohatší muž planéty, ktorý dostal na starosť nový úrad pre kontrolu efektívnosti vlády DOGE. Na inaugurácii svoj prejav ukončil zdvihnutím paže. Vyvolalo to nejakú zásadnejšiu nevôľu? „Po tom jeho geste veľa z mojich známych chcelo z rozhovorov o tom vykľučkovať alebo hovorili, že preháňam alebo že to médiá nafukujú. Ale videla som na nich, že majú pochybnosti,“ hovorí Morháčová.
Aktuálnou otázkou sú aj ceny potravín, ktoré môžu, podľa veľkých reťazcov, značne zvýšiť spomínané clá. Pritom už v posledných týždňoch niektoré tovary výrazne zdraželi. „Dvanásť vajíčok v Kalifornii predtým stálo priemerne štyri až šesť dolárov. Teraz týchto 12 vajíčok stojí od 11 do 17 dolárov,“ dodáva herečka s tým, že kampaň prezidenta Trumpa bola založená práve na znižovaní cien. V tejto súvislosti dodáva, že registruje množstvo voličov Donalda Trumpa, ktorí začínajú jeho kroky kritizovať.
„Každý človek má právo vyjadriť svoj názor. To sa týka aj hercov, ktorí v podstate prezentujú a odzrkadľujú spoločnosť a všetko, čo sa v nej deje,“ konštatuje Katarína Morháčová.
Viac si môžete vypočuť v podcaste A predsa sa točí.