Existuje nejaká veková hranica, na ktorú sme ako živočíšny druh nastavení a ktorá je naším limitom v dožití?
Z hľadiska vývoja druhu to tak vyzerá. Väčšinou sa dožívame podobného veku 80 až 90 rokov, teda ak si odmyslíme úrazy alebo ochorenia, ktoré môžu skrátiť ľudský život náhle a tragicky. Zdá sa, že živočíšnym druhom je dĺžka života nastavená evolúciou, a má to aj svoju logiku. Okolo nás sa neustále mení prostredie a zmenám je nevyhnutné sa prispôsobovať. V rámci darwinovského prirodzeného výberu je preto výhodou, keď sa jedince nedožívajú príliš vysokého veku a pomyselne neprekážajú novým generáciám, ktoré sa tým zmenám lepšie prispôsobujú.
Ale platí to aj opačne: ak je prostredie relatívne stabilné, môže sa, naopak, vyplácať dožívať sa vysokého veku a využiť staré jedince, aby odovzdávali svoje skúsenosti mladším generáciám. Príkladom sú napríklad slony, tie sa dožívajú vysokého veku a staré slonice sú veľmi dôležité pre život stáda, ktoré vedú a ktorého správanie určujú. Stará slonica je vedúca osobnosť, svojou sloňou pamäťou umožňuje stádu prežiť v krízových okamihoch. Vodí stádo cestou, ktorou už päťdesiatkrát šla, a vie, že je bezpečná a vedie k potrave.
Ako je to u ľudí?
U človeka došlo k enormnému nárastu dĺžky života v porovnaní s podobnými organizmami, napríklad s ľudoopmi (šimpanzy, gorily a orangutany, geneticky naši najbližší príbuzní – so všetkými nás spája jeden praveký spoločný predok, pozn. red.). U nás by jednou z výhod dlhovekosti mohlo byť to, že sa ženy po menopauze, keď už sa nemôžu samy rozmnožovať a z čisto biologického hľadiska ich život tak vlastne nedáva veľký zmysel, starajú o ďalšie generácie svojich detí, o vnúčatá alebo dokonca pravnúčatá. Podobný „babičkovský“ fenomén je opísaný aj pri gorilách, pri niektorých veľrybách a slonoch.
Keďže nám evolučne príroda umožňuje dlhší život kvôli vnúčatám, predlžujú im život aj vlastné deti?
Aj tak to príroda, zdá sa, zariadila. Ďalšou okolnosťou, ktorá ženám umožňuje žiť dlhšie ako mužom, je s veľkou pravdepodobnosťou
Zostáva vám 91% na dočítanie.