V roku 2015 vám a vašim kolegom z Lekárskej fakulty UK udelili Ig Nobelovu cenu za medicínu. Čo je malá nobelovka a aké je jej miesto vo veľkej vede?
Aj náhodné vedecké objavy môžu prispieť k poznaniu a Ig Nobelova cena je cena za objavy, ktoré vás najprv pobavia, ale následne donútia zamyslieť sa. Udeľuje sa za srandovné, originálne poznatky a často je aj o tom, že si vedci vystrelia sami zo seba. Chvíľu si dovolia nemyslieť vážne a v konečnom dôsledku priblížia vedu svetu a laickej verejnosti. Skrátka je to oslava vedy, ale nie vážna a okázalá. Je veselá.
Nobelovka s veľkou dávkou človečiny...
A hlavne amerického humoru.
Kde sa udeľuje?
Každoročne na Harvarde v Bostone. Američania si tento deň veľmi užívajú a aj ho patrične prežívajú. Je tam zastúpený celý svet, a preto aj odovzdávanie na jednu noc pritiahne zvedavé oči z celého sveta. A je to fajn, lebo kto z laickej verejnosti by si prečítal tie naše nudné články publikované v Nature? Nikto. Takto sa ľudia dozvedia, čo sa kde robí a že veda môže byť aj sranda.
Za čo ste cenu dostali vy?
Náš tím ju dostal za prácu zameranú na štúdium biomedicínskych účinkov bozkávania. Išlo však skôr o náhodu než zámer, pretože nikto z nás sa tejto téme primárne nevenoval. V tom čase sme optimalizovali metódu izolácie DNA slín. Vieme totiž, že slina je cenný diagnostický marker – vlastne konkurenčná tekutina krvi. Slina tiež dokáže poskytnúť množstvo dôležitých informácií o našom zdravotnom stave a výhodné je, že vzorka sa dá získať veľmi jednoducho, neinvazívne a aj lacno. Snažili sme sa zo sliny vyťažiť čo najviac, k čomu patrila aj analýza DNA zo slín. V slinách tehotných žien sa nachádza aj DNA plodu, to pre nás nebolo novinkou, ale ukázalo sa, že sliny tých tehotných žien, ktoré čakali dievčatká, obsahovali aj mužskú DNA, ktorá tam za normálnych okolností nemá čo robiť. Nevedeli sme celkom vysvetliť, čím to je, až kým docent Celec neprišiel s nápadom, či by to celé nemohlo byť tým, že žena sa ešte pred tým, ako prišla k nám na odber slín, bozkávala so svojím partnerom. Urobili sme krátky experiment, aby sme si to overili, a zistili sme, že hodinu po bozkávaní je mužská DNA ešte stále prítomná v slinách jeho partnerky. Publikovali sme to ako vážny článok aj s forenznou aplikáciou...
Zostáva vám 89% na dočítanie.