K najčastejším pôvodcom infekčných ochorení patria vírusy. Tie sú omnoho menšie než baktérie a nemožno ich pozorovať ani bežným mikroskopom. Vírus nemá nijakú metabolickú aktivitu, a k svojmu životu i množeniu potrebuje hostiteľskú bunku.
Cudzopasí vnútri tela buniek, ktoré po napadnutí spracovávajú genetickú informáciu vírusu ako svoju vlastnú. Rôzne druhy infekcií majú veľmi často podobné príznaky a niekedy býva aj pre lekára ťažké určiť ich pôvodcu – či je ním baktéria alebo vírus.
Zápaly môžu postihnúť kĺby prstov, kolien, bedier i celú chrbticu. Pri ľahšej forme väčšinou neprechádzajú do chronického štádia a nezanechávajú degeneratívne zmeny na kĺboch. Medzi závažné formy patria chronické zápaly. Patrí medzi ne napríklad reumatoidná artritída, ide o zápal drobných kĺbov s ich opúchaním. Postupne môže dôjsť až k deformáciám. Táto choroba je podmienená geneticky, je neliečiteľná a celková liečba vedie k spomaleniu jej vývoja a potlačeniu jednotlivých príznakov.
Prevencia
Keďže zápalom sa lekári začnú väčšinou zaoberať až vo chvíli, keď dôjde k poškodeniu zasiahnutého tkaniva, je dobré preventívne dbať na optimálnu životosprávu. Napríklad štúdia zverejnená v odbornom časopise Journal of the American College of Cardiology potvrdila súvislosť medzi jedálničkom
Zostáva vám 83% na dočítanie.