Existuje pojem temná triáda, ktorý pred dvadsiatimi rokmi prvýkrát použili psychológovia Delroy Paulhus a Kevin Williams. Čo to vlastne znamená?
Samotné tri črty, ktoré obsahuje temná triáda – narcizmus, psychopatia, machiavelizmus – boli opísané dávno pred tým, ale išlo skôr o klinické psychiatrické poruchy, čiže napríklad pri psychopatii ide o jedincov, ktorí sú schopní páchať zločiny, až zavraždiť. Ale samotná temná triáda, ktorú identifikovali Paulhus a Williams, je subklinická, čiže sa vyskytuje v zdravej populácii, a sú to bežné charakteristiky, ktoré má v nejakej miere každý z nás. Nie sú však také výrazné, že by sme ich mohli považovať za poruchu. Oni vlastne identifikovali koncept temnej triády medzi bežnými ľuďmi s tým, že tie črty predurčujú správanie človeka.
Temná triáda predurčuje čo?
Je to negatívna zlovoľná stránka osobnosti a dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje, či niekto napríklad dodržuje spoločenské normy alebo nie. My sme sa tomu venovali vo výskume týkajúcom sa dodržiavania pravidiel počas pandémie, ale funguje to vo všeobecnosti.
Ľudia, ktorí majú temné črty osobnosti, za to nemôžu?
Myslíte, či to majú chudáci vrodené a nemôžu za to, alebo majú psychopatiu, machiavelizmus a narcizmus naučené a zdokonaľujú to? Je to ťažká otázka, a aj výsledky štúdií, ktoré sa ňou zaoberali, boli rôzne, je to s vysokou pravdepodobnosťou kombinácia oboch aspektov. Ale všeobecne sú osobnostné črty relatívne stále. V niektorých obdobiach sú isté črty silnejšie, v iných ako keby išli do úzadia. Menia sa možno niektorými skúsenosťami – ak človek prekoná traumu, môže ho to zmeniť aj zásadne, ale inak sú to relatívne stabilné črty.
Identifikovaný je aj opak – svetlá stránka osobnosti. Čo to je?
Tú identifikovali Scott Kaufman a jeho kolegovia len nedávno, v roku 2019, a koncipovali ju ako opozitum temnej triády. Snažili sa vytvoriť metodiku, ktorá by zachytila alternatívu, opačnú stranu. Svetlá triáda súvisí s altruizmom, so súcitom, s empatiou, prívetivosťou. Temná triáda, čiže psychopatia, machiavelizmus, narcizmus, je, naopak, charakteristická emočnou vyprahnutosťou, bezcitnosťou, nízkou úctou k druhým, vysokou tendenciou manipulácie druhými. Je malá pravdepodobnosť, že takých ľudí zastaví nejaká morálna norma, oni sú skrátka manipulatívni. Využívajú ľudí vo svoj prospech a je im úplne jedno, či je to morálne. Neprežívajú negatívne emócie, keď niekoho využili.
Čiže to boli aj tí ľudia, ktorí ani po vyše dvoch rokoch pandémie nepochopili, že keď si dajú respirátor, tak tým chránili predovšetkým druhých, naprí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.