Ako veľmi pandémia koronavírusu zasiahla život v USA? Už je tam takmer jeden a pol milióna nakazených a od polovice marca do polovice mája viac ako 80-tisíc ľudí na COVID-19 zomrelo...
Čo je viac obetí, než koľko Spojeným štátom priniesla vojna vo Vietname (v rokoch 1964 až 1973 tam padlo 58 209 amerických vojakov a ďalších približne 2 400 zostalo nezvestných, pozn. red.). Navyše v druhom aprílovom týždni koronavírus preskočil nádory a stal sa druhou najčastejšou príčinou úmrtí v Spojených štátoch, v tesnom závese za chorobami srdca. Preto sa mi nepáči, keď ľudia, vrátane osobností z akademických kruhov, celú situáciu zľahčujú. Koronavírus naozaj nie je chrípka alebo dokonca nachladnutie. Pri chrípkovej epidémii sa odhadovaná smrtnosť (pomer počtu zosnulých na dané ochorenie k celkovému počtu obyvateľov za rok, pozn. red.) pohybuje okolo dvoch úmrtí na 100 000 obyvateľov. Pri koronavíruse v štáte New York bola však do konca apríla smrtnosť vyššia ako 100 úmrtí na 100 000 obyvateľov. Ak by zomrelo „len“ 0,5 % nakazených, potom pri infikovaní 40 % populácie by len v Spojených štátoch zomrelo 650 000 Američanov, čo je viac, než Amerika stratila vo všetkých vojnových konfliktoch 20. storočia. Pripadá mi, že tieto súvislosti nám niekedy trochu unikajú.
Pôsobíte v najprestížnejšom americkom lekárskom zariadení zaoberajúcim sa liečbou rakoviny. Postihla pandémia aj vaša pracovisko?
Vedenie MD Anderson Cancer Center zareagovalo pomerne včas. Zatiaľ sme hospitalizovali necelé dva tucty pacientov a prevažná väčšina z nich reaguje na liečbu priaznivo, čo je veľký úspech, pretože pacienti s nádormi zvyčajne majú horšie vyhliadky. Máme relatívne dostatok ochranných pomôcok a rúška sú povinné tak pre pacientov, ako aj pre zamestnancov. Je obmedzený vstup príbuzných, meriame teplotu a kontrolujeme symptómy pri vchode do nemocnice, kde sa tiež vydávajú rúška. Pomerne rýchlo sme vyvinuli vlastný test na koronavírus a naša kapacita je asi desaťnásobná, než nateraz využívame. Preto dúfame, že masívne testovanie nám pomôže vrátiť sa čo najskôr k normálnej prevádzke, pretože teraz je obmedzených veľa výkonov, vrátane klinických štúdií. V nemocnici je viac-menej len nevyhnutný personál. Môj tím pre lekárske štúdie pracuje prevažne z domova a komunikujeme cez telefón, videohovory a internet. Tiež sme zaviedli veľa noviniek v tzv. telemedicíne (prenos lekárskych informácií – napr. o výške tlaku, tepu atď. – od pacienta k lekárovi prostredníctvom telekomunikačných a informačných technológií, pozn. red.) a televýskume. V tejto oblasti je táto kríza, tak ako každá iná, príležitosťou pre inovácie.
V jednej lekárskej správe sa...
Zostáva vám 85% na dočítanie.