StoryEditor

Problémy so spánkom môžu byť spúšťačom vážnych ochorení. Ako s nimi bojovať?

15.09.2019, 00:00
Autor:
mafmaf
Štatistiky uvádzajú, že 30 percent zdravotných problémov má príčinu v nedostatočnom alebo nekvalitnom spánku.

Ako súvisí zlý spánok s Alzheimerovou chorobou, teda najčastejším typom demencie?
Vedci z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v St. Louis zistili, že pri nevyspaní produkuje mozog až o štvrtinu viac bielkoviny beta amyloid. Tá sa potom v mozgu usadzuje (mozgová obdoba zubného kameňa), poškodzuje nervové spojenia, vedie k zhoršeniu intelektuálnych schopností aj ku vzniku Alzheimerovej choroby, reaguje docentka Příhodová.

Prečo sa narušenie biorytmu odráža v karcinómoch prsníka a prostaty?
Hormonálne závislé nádory sú na akékoľvek narušenie hormonálnej rovnováhy veľmi citlivé. „Aj najmenší výkyv môže viesť k zvýšeniu rizika ochorenia,“ vysvetľuje prednosta onkológie Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe prof. Luboš Petruželka.

Hovorí sa, že kto menej spí, rýchlejšie chudne. Platí to?
Neplatí. Štúdia University of Chicago zistila, že ľudia, ktorí spia málo, síce pri diéte chudnú rovnako rýchlo ako tí, ktorí spia v priemere až 8,5 hodiny, ich telo však stráca hlavne svalovinu a len minimum tuku. Čo potvrdil aj rozsiahly výskum švédskych vedcov z univerzity v Uppsale. Už predtým si totiž všimli, že ľudia pracujúci na smeny (čo im „rozhadzuje“ spánok) majú spravidla menšie množstvo svalovej hmoty. Prečo sa to deje, zatiaľ nevedia.

A obrátene – má nedostatok spánku vplyv na obezitu?
Nedostatok spánku znižuje sebakontrolu – nevyspatý človek proste horšie ovláda svoje túžby. Jednak sa podvedome snaží dodať telu novú energiu, ďalším dôvodom je potom „únava“ hormónov, ktoré kontrolujú príjem potravy a napovedajú človeku, že už je sýty... Únava z nevyspatia znižuje aj schopnosť tela spracovať sacharidy a spomaľuje metabolizmus. Pri nedostatku spánku navyše budete podráždení a pre doplnenie energie budete mať sklony jesť nezdravé kalorické jedlá. Inak povedané: nedostatok spánku sa telo snaží kompenzovať vyšším energetickým príjmom, a tak nám zvyšuje chuť do jedla. Rozsiahly výskum v USA ukázal, že z ľudí, ktorí spia menej ako šesť hodín denne, je obéznych celá tretina. Z tých, ktorí spia sedem až osem hodín denne, už len pätina....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Keď nás v noci trápi hlava: Čím viac sa snažíte spať, tým horšie to ide. Ako z bludného kruhu? 02 - Modified: 2024-09-18 11:57:55 - Feat.: - Title: Tajomstvo kvalitného spánku alebo ako sa vyspať do ružova 03 - Modified: 2024-09-13 15:00:00 - Feat.: - Title: Ako spia Slováci a na čo málo dbajú? Nový prieskum priniesol zaujímavé zistenia 04 - Modified: 2024-09-12 15:00:00 - Feat.: - Title: Vyspali ste sa dobre? Ak nie, vinníkom môže byť svetelný smog, ktorý vo veľkom ničí spánok 05 - Modified: 2024-09-10 14:00:00 - Feat.: - Title: Máte problémy so spánkom? Tajomstvo je skryté v našom dychu, vyskúšajte túto pomôcku
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
20. september 2024 01:42