Hoci ide o regulárnu chorobu a izraelský fyzik vyvinul diagnostický prístroj na jej odhalenie, mnohí neurológovia syndróm opierky hlavy, teda „opierkový syndróm„ (tiež „bičový syndróm“ alebo whiplash trauma) bagatelizujú. Doc. MUDr. ALEŠ HAHN, CSc. (71), dlhoročný prednosta ORL kliniky FN Královské Vinohrady v Prahe, vysvetľuje, ako oddialená forma zákernej choroby poškodzuje predĺženú miechu a ako tomu predísť. Či sa vám prihodí v aute, na korčuliach, pri hokeji alebo na jarmoku.
Akú opierku máte v aute?
Len pasívnu, ale niektoré japonské a nemecké automobilky, alebo napríklad Volvo, už vyvinuli aktívne opierky, ktoré v momente, keď by mohlo dôjsť k whiplash, vystrelia a hlavu pri nehode fixujú. To šklbnutie do predklonu a záklonu, pri ktorom dochádza k neprimeranému natiahnutiu krčnej chrbtice, je tým minimalizované.
Opierkovému syndrómu sa venujete viac ako 10 rokov. Môžete vysvetliť, čím je nebezpečný?
Predovšetkým je s ním spojených 50 až 60 percent automobilových nehôd. Keď opomenieme fraktúry, ktoré sú záležitosťou pre traumatológov, tak asi polovica postihnutých je bez zjavných príznakov. Neurológ ani vyšetrenie na CT a magnetická rezonancia nič nenájdu. Lenže napríklad za trištvrte roka začne ten človek vracať, má ušný šelest, bolesti hlavy, končatín, poruchy hybnosti, dvojité videnie, poruchy sexu, poruchy spánku, poruchy reči aj prehĺtania. A to aj napriek tomu, že pri tej autonehode išlo napríklad len o menší náraz v rýchlosti 20 alebo 30 km/h.
A čo teda tomu človeku vlastne je?...
Zostáva vám 85% na dočítanie.