StoryEditor

O živote v dave, v lesoch a obdive k pustovníkom. Ako nás mení samota?

Je samota vždy desivá? Čo nám môže, naopak, priniesť? Je pustovníčenie v prírode niečo iné ako osamotenosť uprostred veľkomesta? Prečo človek potrebuje spoločnosť? A prečo obdivuje pustovníkov?

„Milujem samotu. Ešte som sa nestretol s druhom, ktorý by bol taký družný, ako je samota ??????. Sme väčšinou opustenejší, keď vyjdeme medzi ľudí, než keď zostaneme vo svojom súkromí. Človek mysliaci alebo pracujúci je vždy sám, nech je kdekoľvek. Skutočne usilovný študent v niektorom z preľudnených úľov Harvardovej univerzity je práve taký osamelý ako derviš na púšti,“ napísal veľký americký filozof 19. storočia Henry David Thoreau.

Život v lesoch
Vedel, o čom hovorí. Zjari roku 1845 sa rozhodol stráviť viac ako dva roky vo vlastnoručne postavenej malej chate v lesoch pri jazere Walden, aby sa čo najviac priblížil prírode. Svoje poznatky potom spísal v priekopníckom diele Walden, ktoré sa stalo bibliou vyznávačov života v prírode, ale aj samoty. „Nikdy sa mi necnelo, ani v najmenšom ma netiesnil pocit samoty, možno iba raz, a bolo to niekoľko týždňov po tom, čo som sa uchýlil do lesov, keď som bol asi hodinu na pochybách, či je k šťastnému, zdravému životu nevyhnutne nutné mať stále nablízku ľudské bytosti,“ píše s tým, že si veľmi skoro zvykol natoľko, že mu ľudské spoločenstvo vôbec nechýbalo.

Samota pri putovaní prírodou má nesporné výhody, čo mi potvrdil aj legendárny pútnik (nie pustovník: má jedenásť vnúčat) a spisovateľ Miloslav Nevrlý: „V mladosti som putoval po lesoch a horách často sám a zostalo mi to dodnes. Vedie to k väčšej skromnosti – čo človek neunesie na chrbte, to nemá. Vedie to k opatrnosti, ale aj k sebadôvere, pretože je nutné spoliehať sa sám na seba a vážiť svoje sily. Keď sa potom zobudíte do lúčov vychádzajúceho slnka a viete, že za celý nádherný deň budete zodpovedný iba vy, máte pocit, akoby vám patril celý svet. Viem, že sú extroverti, ktorí by po dvoch hodinách samoty zošaleli, a aj u mňa bola samota občas len z núdze cnosť, keď so mnou nikto nemohol putovať. Ale určite mi neprekáža. Naopak.“

Samota alebo osamelosť
Priznávam, že samota je pre mňa v posledných rokoch aj trochu osobná téma. Clivú a pritom nádhernú samotu som zažil opakovane za polárnym kruhom, keď som sa na niekoľko dní dobrovoľne odtrhol od našej skupiny, aby som si skúsil sám zažiť čarovnú krásu nekonečného daždivého pobrežia či mrazivé ticho ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-10-30 13:30:00 - Feat.: - Title: Ak ťa desia hororové bábiky, toto miesto v Japonsku radšej vynechaj. Existuje dedina, kde je viac bábik ako ľudí 02 - Modified: 2024-09-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Prežiť epidémiu samoty: Prečo nevieme byť sami so sebou a aké ochorenia nesie pocit opustenosti? 03 - Modified: 2024-06-27 07:31:19 - Feat.: - Title: Ľuďom sa vyhýbajú, pretože milujú samotu: Toto sú najmenej spoločenské znamenia horoskopu 04 - Modified: 2024-03-22 12:06:58 - Feat.: - Title: Na Slovensko prichádza Samota: Podmanivá snímka medzigeneračného priateľstva so slovenskou stopou 05 - Modified: 2023-10-04 16:39:10 - Feat.: - Title: Najradšej majú samotu a ticho: Toto sú najosamelejšie znamenia zverokruhu
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
21. november 2024 21:52