Viac ako 250 mimovládnych organizácií z Európy včera predstavilo svoju víziu pre demokratickejšiu, spravodlivejšiu a udržateľnú Európu. Ich cieľom je prispieť k diskusii o smerovaní Európy pred nadchádzajúcim samitom lídrov EÚ.
Lídri sa na ňom budú venovať kľúčovým témam týkajúcim sa budúcnosti Európy. Migrácii, bezpečnosti, tvorbe pracovných miest, či Brexitu, vychádzajúc pritom z piatich alternatívnych scenárov vývoja EÚ publikovaných v marci tohto roku pod názvom Biela kniha o budúcnosti Európy.
Vízia, ktorú podporuje celá paleta verejno-prospešných organizácií s najrôznejším zameraním, od organizácií podporujúcich práva pracovníkov, cez kultúrne orientované mimovládky, ženské či mládežnícke mimovládky, po ochrancov životného prostredia, sa nestotožňuje s navrhovanými scenármi a prináša do diskusie vlastné alternatívne návrhy.
Všetkých päť scenárov pre budúcnosť Európy, ktoré predstavil prezident eurokomisie Juncker, má v skutočnosti len málo spoločného s výzvami, ktorým Európska únia čelí, domnievajú sa autori vízie. “Namiesto nich potrebujeme odvážnu víziu – alternatívny šiesty scenár, ktorý kladie dôraz na sociálnu a environmentálnu kvalitu života,” hovorí v tlačovej správe k uvedeniu vízie Leida Rijnhout z organizácie SDG Watch Europe.
Pomôcť by k tomu mala aj implementácia Agendy 2030 - a teda 17 Cieľov udržateľného rozvoja, ku ktorých napĺňaniu sa v septembri 2015 zaviazalo aj Slovensko, ktoré práve v týchto dňoch uviedlo do pripomienkovania vnútroštátnu časť tejto agendy. “Implementácia Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj by mala byť absolútne kľúčová pre budúcnosť, ktorá slúži ľuďom a planéte, nie skrytým záujmom,” dopĺňa Rijnhout. O presadzovanie Agendy 2030 sa dlhodobo snaží aj občianska spoločnosť na Slovensku.