Medzinárodná koalícia vedená USA, ktorá podporuje v Sýrii povstalcov v bojoch proti teroristickému hnutiu Islamský štát (IS), ohrozuje životy civilistov pri bojoch o mesto Rakka použitím bieleho fosforu. Uviedla to dnes organizácia chrániaca ľudské práva Human Rights Watch (HRW). Avšak priznala, že zatiaľ nemá overené správy o zraneniach či obetiach bielym fosforom v Rakke. USA sa obhajuje tým, že tento prvok užívajú len k osvetlenie bojových cieľov.
Medzinárodné dohovory zakazujú použitie bieleho fosforu v obývaných oblastiach. Podľa HRW môže okrem požiarov spôsobiť ľuďom ťažké popáleniny. "Nezáleží na tom, ako je biely fosfor použitý, napriek tomu znamená vysoké riziko pre civilistov v husto obývaných oblastiach ako Rakka či Mósul," uviedol dnes zástupca organizácie Human Rights Watch Steve Goose.
Medzinárodná koalícia na čele s USA podporuje pri bojoch o Rakku arabských a kurdských povstalcov, ktorí sa snažia toto mesto dobyť späť z rúk teroristickej organizácie Islamský štát (IS). V Rakke sú ale podľa HRW stále desaťtisíce civilistov, podľa Detského fondu OSN je tam v ohrození života aj dok 40 000 detí.
Podľa hovorcu koalície Ryana Dillona USA používajú biely fosfor v súlade s medzinárodným právom a tak, aby zabránili možným vedľajším účinkom na civilistov. Spojené štáty aj niektoré ďalšie krajiny sa pri podobných obvineniach obhajujú tým, že tento prvok používajú len pri útokoch na bojové ciele, a to buď k vytvoreniu dymovej clony vo dne, alebo naopak k osvetleniu za tmy.
Ak strela s bielym fosforom exploduje, reaguje prvok so vzduchom a vytvorí hustý biely dym. Ak sa dostane ale do kontaktu s tkanivom môže spôsobiť jej prepálenie až na kosť.
Už počas prvej svetovej vojny používali niektoré armády biely fosfor ako súčasť bômb. Podobná munícia bola nasadená aj vo vojnách v Kórei a vo Vietname. Podľa organizácie Amnesty International používal bomby s bielym fosforom napríklad aj Izrael v bojoch proti radikálnemu hnutiu Hamas v Pásme Gazy.