Úspechy Číňanov sú tak rozsiahle, že čínsky odbor americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v minulých rokoch úplne paralyzovali. Informoval o tom denník The New York Times.
"Stratili sme ďalšieho," znelo opakovane z druhej strany slúchadla na ústredí CIA v rokoch 2010 až 2012. Doma pritom na spravodajcov tlačila Obamova administratíva, ktorá chcela vedieť, prečo nedostávajú toľko informácií z Číny ako predtým.
Zastrelený pred kolegami
Číňania viedli vojnu proti budovanej sieti informátorov a postupne odrezávali USA od zdrojov. Jeden zo spolupracovníkov CIA bol podľa troch nemenovaných zdrojov denníka The New York Times zastrelený priamo pred kolegami pred vládnou budovou. Išlo údajne o varovanie ostatným ľuďom odovzdávajúcim informácie americkej strane.
Zdroje denníku opísali narušenie informačnej siete ako najhoršie za posledné desaťročie. Nie je jasné, či Číňania dokázali informátorov odhaliť vďaka "krtkovi" priamo v CIA alebo hackerskému útoku proti spravodajskej službe.
Správa však ukazuje na ohromné úspechy Číňanov v snahe zničiť špionáž Američanov na svojej pôde ešte pred mediálne známym hackerským útokom v roku 2015, pri ktorom sa dostali k tisícom dokumentov a osobných záznamov vrátane tých patriacich informátorom.
Operácia Mediar
Štyria bývalí činiteľa CIA denníku NYT povedali, že tok informácií z čínskeho vládneho aparátu začal vysychať v roku 2010 a o rok neskôr začali miznúť informátori. Aby tieto udalosti vyšetrili, začali CIA a Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) spoločnú operáciu nazvanú Mediar.
Vyšetrovatelia preskúmali všetky operácie výzvedných služieb v Pekingu a preverovali všetkých zamestnancov americkej ambasády v čínskom hlavnom meste. Hon na "krtka" skončil u bývalého tajného agenta CIA, ktorý pracoval v oddelení pre Čínu. Chýbali však dôkazy a snaha o zatknutie tak zlyhala. Možný zradca CIA teraz vraj žije v inej ázijskej krajine.
Niektorí však nikdy neverili teórii o krtkovi a myslia si, že mená spolupracovníkov CIA sa dostali k Číňanom kvôli nedbanlivosti vlastných agentov, ktorí sa na miesta zrazov dostávali vždy rovnakou cestou a so svojimi zdrojmi sa stretávali na rovnakých miestach, čím sledovanie čínskemu režimu uľahčili. Niektorí sa dokonca schádzali so svojimi zdrojmi v reštauráciách, kde mal čínsky režim odpočúvacie zariadenia.
Okolo roku 2013 sa Číňanom prestalo dariť odhaľovať agentov pracujúcich pre Spojené štáty a CIA, hoci nie je celkom jasné prečo. Od tej doby sa podľa denníka spravodajcovia snažia svoju sieť informátorov obnoviť. CIA odmietla správu komentovať.