Vysoko postavení členovia tímu amerického prezidenta Donalda Trumpa mu radia, aby pritvrdil vo svojom postoji k Moskve a bol skeptickejší k myšlienke, že Rusko chce dosiahnuť mier vo vojne s Ukrajinou.
Ruský prezident Vladimir Putin zatiaľ nevyjadril úprimný záujem o zastavenie bojov, povedali prezidentovi jeho blízki poradcovia, medzi ktorými sú minister zahraničia Marco Rubio a Trumpov vyslanec pre Ukrajinu Keith Kellogg. Napísal o tom denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na svoje zdroje z radov amerických činiteľov.
Trump by mal byť obozretnejší
Skupina poradcov Trumpovi odporučila, aby bol obozretnejší pri rokovaní s Putinom a aby zaujal tvrdší postoj k požiadavkám Moskvy na územné ústupky od Kyjeva.
Trump sa však stále prikláňa k postoju svojho zvláštneho splnomocnenca pre Blízky východ Stevea Witkoffa, ktorý si po dvoch stretnutiach s Putinom v Moskve myslí, že šéf Kremľa má skutočný záujem o dosiahnutie mieru, píše WSJ.
Rusko však ignoruje Trumpove výzvy na pokoj zbraní, naopak zosilňuje útoky na Ukrajinu a pri vyjednávaní sa snaží dosiahnuť maximálne ústupky.
Trump podľa WSJ dúfa, že sa mu podarí zastaviť vojnu na Ukrajine, aby odstránil prekážku na ceste k zblíženiu s Kremľom. Občas sa podľa denníka zdá, že Trump s Putinom stráca trpezlivosť, avšak svoju hrozbu o uvalení nových sankcií na vývoz ruskej ropy zatiaľ neuskutočnil.
Cieľ šéfa Bieleho domu zastaviť už dlhšie ako tri roky trvajúci konflikt podporujú aj tí z jeho blízkych poradcov, ktorí sú zástancami tvrdšieho prístupu k Moskve. Nedeľný ruský raketový úder na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom zahynulo 35 ľudí a ďalších 119 utrpelo zranenie, však podčiarkol rozdiely medzi vysoko postavenými členmi Trumpovho tímu, píše WSJ.
Ruská chyba
Trump v pondelok pred novinármi v Oválnej pracovni ruský útok označil za "chybu". V odpovedi na otázku novinárov o tom, kto nesie zodpovednosť, Trump obvinil svojho predchodcu Joea Bidena, že "dopustil, aby k vojne došlo".
Podľa Trumpa za krviprelievania vo vojne na Ukrajine môže tiež Putin a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Trump vyjadril presvedčenie, že čoskoro budú na stole veľmi dobré návrhy na zastavenie konfliktu. Jeho iniciatíva však doposiaľ nepriniesla žiadne konkrétne zmeny.
Na nedávnu kritiku zo strany Zelenského, že "svojím spôsobom ospravedlňuje" ruskú agresiu na Ukrajine, dnes reagoval americký viceprezident J. D. Vance. V rozhovore pre web UnHerd okrem iného povedal, že od roku 2022 ruskú inváziu opakovane odsúdil, ale že pre ukončenie konfliktu treba chápať strategické zámery oboch bojujúcich strán.
"To neznamená, že morálne podporujete ruskú vec alebo že podporujete plnohodnotnú inváziu, ale musíte sa pokúsiť pochopiť, aké sú ich strategické neprekročiteľné línie, rovnako ako sa musíte pokúsiť pochopiť, čo sa snažia z konfliktu vyťažiť Ukrajinci," povedal. "Myslím, že je trochu absurdné, keď Zelenskyj hovorí vláde (USA), ktorá v súčasnej dobe drží celú jeho vládu a vojnové úsilie pohromade, že nejakým spôsobom stojíme na strane Rusov," dodal s tým, že taká rétorika podľa neho "určite nie je produktívna".
V telefonickom rozhovore, ktorý UnHerd označil za jeho prvé veľké interview pre európske médium od januárového nástupu do úradu, Vance tiež povedal, že nie je v záujme Európy ani USA, aby bola Európa „trvalým bezpečnostným vazalom Spojených štátov“. „Opakujem, Európu vnímame ako svojho spojenca. Chceme len, aby to bolo spojenectvo, kde sú Európania trochu nezávislejší, a naše bezpečnostné a obchodné vzťahy to budú odrážať,“ povedal Vance.
Polovica senátorov, 25 republikánov a 25 demokratov, na čele s republikánom Lindseym Grahamom, prvého apríla predložila návrh zákona o sankciách na ruský vývoz ropy a energií v prípade, že Moskva neuzavrie mier s Ukrajinou. Urobili tak bez ohľadu na žiadosť Bieleho domu, aby návrh odložili, uviedli asistenti zákonodarcov.
Jeden z predstaviteľov administratívy žiadosť o odklad potvrdil s tým, že si Biely dom chce udržať túto výhodu pri vyjednávaniach s Ruskom.
Obnovenie vzťahov
O obnovenie vzťahov s Ruskom sa pokúšal rad Trumpových predchodcov a všetci boli sklamaní chabými výsledkami, povedal Thomas Graham, bývalý vrchný riaditeľ pre ruské záležitosti v Národnej bezpečnostnej rade bývalého prezidenta Georgea Busha mladšieho.
Moskva chce anektovať rozsiahle časti ukrajinského územia a nastoliť proruskú vládu, ktorá by vládla na zvyšnom území, uviedol Graham, podľa ktorého ide o ciele, ktoré sa od ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 nezmenili.
Trump počas prezidentskej kampane vyhlásil, že by mohol Putina a Zelenského donútiť prestať bojovať do 24 hodín po svojom opätovnom nástupe do Oválnej pracovne 20. januára. Kellogg túto lehotu následne predĺžil do Trumpových prvých sto dní vo funkcii, ktorá sa zavŕši 30. apríla.